ZAZ Vida Pickup – dostawcza ciekawostka z Ukrainy

Po szturmie opozycjonistów na siedzibę Partii Janukowycza, Ukraina jest dzisiaj na ustach całej Europy. Osobiście bardzo kibicuję naszym wschodnim sąsiadom w walce o wolność, a także im po prostu współczuję. Chętnie bym się teraz w ten temat zagłębił, lecz jest to serwis o samochodach użytkowych i tego się trzymajmy. Będzie jednak o ukraińskiej motoryzacji, a konkretnie o lekkim samochodzie dostawczym, który planuje wytwarzać tamtejsza firma ZAZ.

Na zeszłorocznych targach w Kijowie Ukraińcy pokazali nowy model Vida Pickup. Jak sama nazwa wskazuje, jest to użytkowa wersja modelu Vida. Ten natomiast jest licencyjnym Chevroletem Aveo drugiej generacji. Od swojego osobowego brata, Vida Pickup różni się od przede wszystkim powiększonym o 270 mm rozstawem osi, a także zwiększoną do 700 kg ładownością. Tę ostatnią wartość osiągnięto poprzez wykorzystanie w tylnej części podwozia niewielkiej ramy, a także resorów piórowych. Na całej konstrukcji umieszczono zabudowę z włókna szklanego, która pomieści nawet 3 m3 ładunku, natomiast pod maską zadomowił się silnik znany na przykład z Lanosa – benzynowe 1.5 o mocy 86 KM produkcji General Motors.

zaz_vida_pickup_1 zaz_vida_pickup_3 zaz_vida_pickup_2Dostawcza Vida Pickup miała trafić do sprzedaży w tym roku. W obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej stoi to jednak po dużym znakiem zapytania. Jeśli Ukraińcy nie zdecydują się na produkcję nowego modelu, w ofercie na dłużej pozostanie Lanos Pickup, czyli dotychczasowa oferta firmy ZAZ w klasie lekkich aut użytkowych. Fotografie tego auta poniżej:

zaz_lanos_pickup_2 zaz_lanos_pickup

 

 

zdjęcia: prostoman.com.ua, zaz.autocentre.ua, avtoshara.ua