Czy zawód kierowcy ciężarówki zupełnie zniknie? Opinie prezesa firmy LINK oraz specjalisty od ekonomii

W nawiązaniu do tekstu: 

Czego będą uczyli się”koordynatorzy pojazdów autonomicznych”? Jak będą wyglądały ich praktyki?

Czy kierowcy ciężarówek zostaną zastąpieni przez autopiloty, czy może staną się jeszcze bardziej poszukiwanym zawodem – zwykle odpowiedzi na te pytania słyszymy od specjalistów ze Stanów Zjednoczonych, czy ze Skandynawii. A jak postrzega się tę sprawę w Polsce? Miałem dzisiaj okazję usłyszeć dwie bardzo różne opinie, a przy tym bardzo ciekawe opinie.

Wszystko dotyczy konferencji zorganizowanej przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi, towarzyszącą otwarciu studiów o specjalizacji „Koordynator pojazdów autonomicznych”. Wypowiadał się tam między innymi dyrektor generalny firmy LINK, pan Paweł Moder, a także prof. dr hab. Łukasz Sułkowski, naukowo zajmujący się ekonomią oraz zarządzaniem.

Zdaniem profesora Sułkowskiego, zawód „koordynatora pojazdów autonomicznych” może zupełnie zastąpić kierowców zawodowych. Nastąpi to w sytuacji, gdy kierowca siedzący w pojeździe nie będzie miał już stałych obowiązków związanych z jego prowadzeniem. Wówczas rachunek ekonomiczny, mający dla firm zasadnicze znaczenie, siłą rzeczy doprowadzi do wyeliminowania ludzi z pojazdów. Pozostaje tylko pytanie, kiedy wejdziemy na taki stopień rozwoju technologicznego i kiedy uregulowane zostaną wszystkie kwestie prawne.

Profesor Sułkowski odniósł się też do ostatniego zdarzenia z Arizony, gdzie samochód z autopilotem uderzył w kobietę przechodzącą przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Tutaj można było usłyszeć, że tego typu incydenty pozostaną tylko incydentami i nie zdołają zmienić trendów w biznesie oraz technologii.

Jako przerywnik: prezentacja autopilota, który zastępuje kierowcę w czasie załadunku lub rozładunku. Ciężarówka sama znajduje odpowiednią rampę i sama się pod nią ustawia. Kierowca ma w tym czasie wolne, mogąc na przykład udać się na obiad. System ten został opracowany przez firmę Knorr-Bremse, czyli renomowanego producenta m.in. układów hamulcowych. Test widoczny na nagraniu wykonano w centrum logistycznym firmy Waberer’s.

Z drugiej strony, pan Moder z firmy LINK przedstawił inną wizję. Jak twierdzi, w najbliższej przyszłości rozwój technologii nie doprowadzi do wyeliminowania kierowców ciężarówek. Kierowcy mają bowiem obycie w branży i spełniają przy tym dodatkowe funkcje, których nie da się zastąpić komputerem. Co faktycznie się może zmienić, to charakter pracy kierowców. Jeśli na dłuższych odcinkach wyręczą ich autopiloty, kierowcy zaczną wykonywać w tym czasie dodatkowe prace, na przykład związane ze spedycją. Tym samym kierowca stanie się swoistym operatorem, obeznanym w najnowszych technologiach.

Pan Moder podał też przykład branży informatycznej. W ostatnich latach rozwija się ona ekstremalnie szybko, także pod względem automatyzacji oraz łączności bezprzewodowej. Jednocześnie ilość osób, które zatrudnione są przy obsłudze tych rozwiązań, cały czas wzrasta. Tak samo może być ze zautomatyzowanymi pojazdami.

A dlaczego firma LINK angażuje się w omawiany projekt? Jak stwierdził pan Moder, studia dla „koordynatorów pojazdów autonomicznych” wykraczają nieco w przyszłość. Skoro jednak technologia pojazdów autonomicznych zaczyna się pojawiać i jest to kierunek w którym zmierza branża, warto uczestniczyć w kreowaniu tej przyszłości.