Zautomatyzowany konwój DB Schenkera oficjalnie rozpoczął pracę – ciężarówki spotkacie na trasie A9

Pierwszy zautomatyzowany konwój firmy DB Schenker oficjalnie rozpoczął testy. Dwa MAN-y TGX z nadwoziami typu BDF wyjechały na trasę A9 i wykonały przejazd z Neufahrn nieopodal Monachium do Norymbergii.

W ramach zautomatyzowanego przejazdu, ciężarówki korzystały z technologii zwanej platooningiem. Drugi kierowca mógł więc na autostradzie puścić zarówno pedały, jak i kierownicę. Jego pojazd jechał wówczas sam, w sposób zautomatyzowany podążając za pierwszą z ciężarówek.

Takie przejazdy będą się teraz odbywały regularnie. Najpierw kierowcy wykonają je na pusto, przyzwyczajając się do działania systemu i weryfikując jego sprawność. W sierpniu dojdą zaś do tego zwykłe ładunki, przewożone w kontenerach BDF. Wszystko odbędzie się na 145-kilometrowej, stałej linii, właśnie między Monachium a Norymbergą.

Uroczysta inauguracja projektu odbyła się przy obecności niemieckiego ministra transportu, Andreasa Scheuera. Nie bez powodu – federalne władze Niemiec postanowiły dofinansować testy DB Schenkera, wykładając na to 2 miliony euro.