Zatrzymywanie prawa jazdy za oszukiwanie tachografu – nowy plan i pierwsze reakcje

W nawiązaniu do tekstów:

5 tys. zł mandatu za szybką jazdę i wycofanie pojazdu z ruchu za brak uprawnień

Wzrosną kary za przeładowanie busów? Możliwe będzie nawet 3500 złotych mandatu

Rząd kontynuuje prace nad nowym taryfikatorem kar dla kierowców. Według opublikowanych już dotychczas planów, mandaty za przekroczenie prędkości lub przeładowanie pojazdu mogą wzrosnąć do nawet kilkukrotnie. Zapowiedziano też zupełnie nowe rozwiązania, jak wycofywanie pojazdów z ruchu za prowadzenie ich bez uprawnień. A dzisiaj przedstawiono jeszcze jedną nowość, którą ma być zatrzymywanie uprawnień za manipulację czasem pracy.

Podobnie jak w przypadku przekraczania prędkości w terenie zabudowanym, prawo jazdy miałoby być odbierane na okres trzech miesięcy. Po tym czasie uprawnienia byłyby automatycznie przywracane, bez ponoszenia przez kierowcę dodatkowych kosztów. Według wstępnych planów, takie prawo może wejść w życie 1 grudnia bieżącego roku, a więc już za cztery miesiące. Choć wcześniej swoją zgodę będzie musiał jeszcze wyrazić parlament, a także konieczne będzie podpis prezydenta.

Poprzez odbieranie uprawnień, rząd chce walczyć z nadużyciami w branży transportowej. Już teraz jednak wiadomo, że sprawa może wzbudzać ogromne kontrowersje. Między innymi dlatego, że odebranie uprawnień będzie de facto większą karą dla kierowcy niż dla jego pracodawcy. W wielu przypadkach byłaby to też trzecia kara za tę samą manipulacje, poza stosowanymi dotychczas grzywnami finansowymi, a także postępowaniami sądowymi w sprawie manipulowania przebiegiem pojazdu.

Z drugiej strony, pozytywnych głosów też nie zabrakło. Swoją aprobatę wyraził już prezes związku przewoźników „Transport i Logistyka Polska”, Maciej Wroński. W wywiadzie z Polską Agencją Prasową określił on to krokiem w dobrym kierunku, szansą na dużą poprawę bezpieczeństwa oraz ochroną uczciwej konkurencji. Tym samym można więc uznać, że największe firmy transportowe w kraju (właśnie takie zrzeszone są w „TLP”) nie będą przeciwstawiały się wprowadzeniu nowej kary.