Zastąpienie kierowców autopilotami to 30 proc. oszczędności na transporcie – UPS jest już przekonany

Popularna firma kurierska UPS chce obniżyć koszty dalekobieżnego transportu o nawet 30 procent. Znalazła partnera, który takie oszczędności jej obiecał, a nawet zdecydowała się na wykupienie części jego udziałów. Jak jednak wszystko to ma być możliwe?

Zapowiedź 30-procentowych oszczędności pojawiła się w komunikacie dotyczącym firmy TuSimple. Przedsiębiorstwo to prowadzi prace nad autopilotami dla samochodów ciężarowych, testując je na drogach publicznych w Chinach oraz w Stanach Zjednoczonych. USP wierzy zaś w tą technologię tak bardzo, że właśnie wykupiło w TuSimple mniejszościowe udziały.

Zdaniem zarządu UPS, autopiloty firmy TuSimple doskonale rokują na przyszłość. Gdy tylko będzie można ich używać na szeroką skalę, kurierski gigant chciałby wyposażyć w nie swoje dalekobieżne ciężarówki. Pojazdy te miałyby kursować między centrami przeładunkowymi bez udziału jakichkolwiek kierowców. To zaś miałoby obniżyć koszty transportu w szczególnie newralgicznych okresach.

Co typowe dla firmy kurierskiej, UPS bardzo mocno odczuwa szczytowe sezony w transporcie. Dla przykładu, przed świętami zapotrzebowanie na „kurierkę” bardzo gwałtownie rośnie. Przedsiębiorstwu nie wystarczają wówczas stale zatrudnieni kierowcy i trzeba korzystać z usług podwykonawców. W przyszłości zaś problem ten miałyby rozwiązać ciężarówki z autopilotami.

TuSimple obiecuje, że wdrożenie pojazdów bez kierowców pozwoliłoby UPS obniżyć koszty o 30 procent. Właśnie taką część kosztów transportu stanowią bowiem wynagrodzenia dla kierujących. UPS rozpoczęło też pierwsze testy, od maja eksploatując ciężarówkę z autopilotem TuSimple na drogach Arizony. Na razie jednak wszystko odbywa się pod nadzorem pokładowego kierowcy-inżyniera.

Kiedy zaś ulegnie to zmianie i autopiloty TuSimple zaczną jeździć bez udziału człowieka? Kiedy nadzór z kabiny zostanie zastąpiony zdalnym nadzorem z biura, dokonywanym przez specjalnych operatorów? Tego jak na razie nie wiadomo.