Tegoroczny sezon zlotowy właśnie się rozpoczyna, więc wiele osób może się zastanawiać, jakie zobaczymy nowe, tuningowe projekty. Ten artykuł będzie można potraktować jako pewną zapowiedź tego tematu, i to zapowiedź o zaskakującym charakterze. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że polskie zloty ciężarówek z sezonu 2025 będą miejscem premiery nowej wariacji na temat Scanii Torpedo.
Ten nietypowy projekt właśnie pojawił się na wielkopolskich drogach, a dołączone fotografie zostały wykonane w Kórniku, między Poznaniem a Środą Wielkopolską. W tej ostatniej miejscowości można też szukać wyjaśnienia całego przedsięwzięcia, wszak właśnie w Środzie Wielkopolskiej ma swoją siedzibę Jacek Gaj, znany kolekcjoner zabytkowych oraz wyczynowych traktorów, a przy okazji też właściciel klasycznej Scanii T143M. Bordowa „trójka” od lat pojawia się na zlotach i zdobyła niejedną nagrodę, a niedawno wzbogaciła się też o ciekawy dodatek, w postaci dwusuwowego silnika Detroit Diesel eksponowanego na siodle. A teraz wszystko wskazuje na to, że ten historyczny pojazd będzie miał na zlotach współczesne towarzystwo.

Pojazd uwieczniony w Kórniku to ewidentnie Scania serii R lub S, w której kabinę przesunięto do tyłu, a silnik przykryto maską indywidualnego projektu. Podkreślam, indywidualnego, gdyż nie jest to dzieło żadnego z zagranicznych warsztatów wyspecjalizowanych w takich przeróbkach: holenderskiego Vlastuin Truckopbouw lub norweskiego Tuft CustomService. Nie ma tu też żadnego śladu po oryginalnym zderzaku, oryginalnym grillu lub nawet oryginalnych reflektorach. Cały przód wydaje się uformowany od zera, za wyjątkiem świateł, które wyglądają na dopasowane z autokaru turystycznego Scania Touring. Poza tym na przeniesione z seryjnego pojazdu wyglądają boczne wloty powietrza, przy czym mowa tutaj o elemencie z amerykańskiego Freightlinera Coronado. To zresztą niejedyne nawiązanie do ameryki, wszak typowo w tamtejszym stylu wykonano kominy układu wydechowego, zbiorniki paliwa i tylne nadkola. Za to europejskim dodatkiem jest tablica świetlna przy podwyższeniu dachu, wskazująca właśnie na kolekcję Jacka Gaja.
Trudno nie stwierdzić, że wszystko może wydawać się kontrowersyjnie i wymagać co najmniej przyzwyczajenia. Zwłaszcza, przez uformowanie przodu w kształt wielkiej litery „V”. Tym bardziej jestem więc ciekawy, jak opisywany projekt będzie prezentował się na żywo i czy jest już ukończony, czy może czekają go jeszcze jakieś wizualne zmiany.
Krótka prezentacja filmowa:
@jmg.team Scania ST 500
♬ Deira City Centre – Night Lovell
Wspomniana powyżej „trójka”: