Ile zarabia w USA „owner-operator”, czyli około 30 tys. dolarów dochodu po sześciu miesiącach jazdy

peterbilt_379x

Bycie amerykańskim „owner-operatorem” od lat pozostaje dla wielu Europejczyków wielkim marzeniem. Czy jednak zostanie samemu sobie szefem i przemierzanie przy tym Stanów Zjednoczonych, może być źródłem dobrych zarobków? Na to pytanie mogą odpowiedzieć najnowsze statystyki, podsumowujące pierwszą połowę 2017 roku.

Statystyki opracowała firma ATBS, zapewniająca „owner-operatorom” między innymi księgowość. Co natomiast wynika z tych statystyk? Okazuje się, że kierowcy swoich własnych ciężarówek zarobili w Stanach Zjednoczonych średnio 29 642 dolarów na pół roku. Kiedy zaś mowa jest o osobach wynajmujących swoje ciężarówki od zleceniodawców, kwota ta spada do 29 291 dolarów. Oczywiście obie podane liczby mówią o zarobku „na czysto”.

Pewne różnice można dostrzec w zależności od typu transportu, który wykonujemy. Dla przykładu, najlepiej zarabiają osoby posiadające ciągnik siodłowy z naczepą-platformą. W ich przypadku półroczny zarobek na czysto wynosił średnio 33 130 dolarów, z uwagi na możliwość wożenia specjalistycznych ładunków. Kiedy natomiast jeździmy z naczepą furgonową, średnie zarobki wynoszą 29 763 dolarów.

Ciekawostką są statystyki dotyczące zużycia paliwa. Tutaj okazuje się, że „owner operatorzy” wydali na paliwo średnio 3 tys. dolarów więcej niż w pierwszym półroczu roku 2016. Jednocześnie ceny oleju napędowego w Stanach Zjednoczonych uległy obniżeniu. Jak więc jest to możliwe? Firma ATBS wyjaśnia to następującym zjawiskiem – kiedy paliwo jest tańsze, kierowcy-właściciele mają w zwyczaju mocniej wciskać pedał gazu i utrzymywać wyższe prędkości. Jeśli zaś chodzi o przebiegi, to w ciągu ostatnich sześciu miesięcy były one o średnio 500 mil wyższe niż przed rokiem.

No dobrze, a jak na tym tle wypadają zarobki kierowców na etacie? W przypadku kierowców jeżdżących dla bardzo dużych firm, co by nie powiedzieć „molochów”, roczne zarobki wynoszą około 40 tys. dolarów rocznie. Jeśli natomiast będziemy wykonywali pracę bardziej specjalistyczną, czy po prostu bardziej wymagającą, możemy wejść i na pułap typowy dla „owner operatorów”. Dodam jeszcze, że kurs dolara to obecnie 3,65 złotego.