Zaproszenie do udziału w gdańskiej konferencji pt. „Praktyczne aspekty zarządzania transportem”


11 GRUDNIA 2018 ROKU
godz. 9:00 – 17:30
WSTĘP WOLNY

HOTEL NOVOTEL GDAŃSK MARINA
Jelitkowska 20, 80-342 Gdańsk

Ilość miejsc jest ograniczona, o możliwości udziału decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem udziału w konferencji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego tutaj.


Program wydarzenia:

Nowe obowiązki kierowców i przewoźników oraz nowe kary nakładane na właścicieli firm transportowych. Najważniejsze zmiany prawne w 2019 r.

Wypłaty wynagrodzenia gotówką odchodzą do lamusa. Bez odpowiedniego wniosku kierowca nie otrzyma już wynagrodzenia „do ręki”. Dokumentację pracowniczą przedsiębiorcy poprowadzą w formie elektronicznej tylko z kwalifikowanym podpisem. 10 tys. zł kary za nie przekazanie aktualnych danych o geolokalizacji środka transportu, przewożącego towary objęte systemem SENT. 10 tys. zł kary za brak w pojeździe lokalizatora, jeżeli pojazd przewozi towary objęte systemem SENT.
– Marta Matuszewska, Kancelaria Prawna Działyński & Judek

Wszystko co powinieneś wiedzieć o zmianach podatkowych planowanych na 2019 rok, a nie wiesz kogo zapytać.

Zmiany dotyczące firmowych samochodów osobowych, daniny solidarnościowej, exit tax czy obowiązek raportowania schematów podatkowych i związanych z tym procedur wewnętrznych. Rok 2019, podobnie jak lata ubiegłe, przyniesie sporo zmian podatkowych. W prezentacji zostaną zaakcentowane najważniejsze z nich, które najbardziej wpłyną na funkcjonowanie przedsiębiorców lub będą przez nich najbardziej odczuwalne.
– Michał Zając, Kancelaria Doradztwa Podatkowego EOL

Jeżeli jesteś przekonany, że przewozy do krajów skandynawskich niczym nie różnią się od innych to się mylisz.

Przewóz towaru np. z Wrocławia do Rovaniemi w Finlandii, Jokkmokk w Szwecji lub Korgen w Norwegii to konieczność pokonania trasy wynoszącej ok. 2.250 km. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż mniej więcej taki odcinek przewoźnik pokonuje jadąc z Polski do Saragossy w Hiszpanii. Wydaje się więc, że pomiędzy dostawami do tych miejsc nie ma żadnej różnicy. Jednak pojazd musi pokonać Morze Bałtyckie, co sprawia, że do Skandynawii przesyłkę można przewieźć na kilka sposobów. Każdy z nich posiada inną specyfikę przewozu i inny rozkład odpowiedzialności podmiotów zaangażowanych w przewóz.
– Jerzy Różyk, CDS Kancelaria Brokerska

Europa (bardziej) socjalna 2019, czyli nowe wyzwania dla przewoźników międzynarodowych.

W jaki sposób Europa socjalna jest realizowana i jak się w niej mają odnaleźć pracodawcy polscy z branży transportu międzynarodowego? Od zmienionych przepisów o delegowaniu pracowników po zmiany do umów o pracę i nowe instytucje informacyjno-kontrolne w UE. Czy i jak można się przygotować do zmian? Nie brak też nowości w prawie polskim, jak zmiany do kodeksu pracy, zmiany w zakresie odpowiedzialności pracodawcy za czyny swoich pracowników, zmienione przepisy dotyczące ochrony tajemnic przedsiębiorstwa.
– Joanna Jasiewicz, Kancelaria Prawna Gide Loyrette Nouel

Kontrakt długoterminowy – na co zwrócić uwagę, aby nowa umowa nie była początkiem końca Twojej firmy.

Z obserwacji wynika, że coraz więcej firm próbuje wypowiedzieć przed terminem kontrakty długoterminowe zawarte w latach 2016-2018. Diametralna zmiana na rynku pracy, oczekiwań społecznych, uchwalanie nowych regulacji oraz protekcjonizm krajów członkowskich UE to tylko kilka przykładów, które mogą spowodować, że kontrakt z zeszłego roku okaże się solą w oku. Kiedy można wypowiedzieć umowę w trakcie jej trwania, czy brak lub opóźnienia w płatnościach mogą być przyczyną wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym.
– Łukasz Chwalczuk, Kancelaria Prawna Iuridica

Weryfikacja kontrahenta w Europie skutecznym sposobem na zmniejszenie kłopotów ze spływem należności.

Branża TSL to krótkie terminy przedawnień, wysokie ryzyko oraz utrudnione dochodzenie należności. Dobrym sposobem jest więc prewencja i wczesne działanie, uprzedzające ewentuqalne kłopoty ze spływem należności za wykonany transport. Jak zweryfikować kontrahenta i zmniejszyć ryzyko braku zapłaty za usługę? Przedstawiciel COFACE wskaże kilka rozwiązań wypracowanych przez 70 lat doświadczenia współpracy z przedsiębiorcami na całym świecie.
– Michał Stachowski, COFACE

CASE STUDY – Optymalizacja przepraw promowych zestawów transportowych.

Promy to nieodłączny element transportów pomiędzy Polską a Skandynawią. Jak optymalizować planowanie wykorzystując przeprawy promowe?  W jaki sposób najszybciej i najtaniej transportować towary z Europy kontynentalnej do i ze Skandynawii czy Wielkiej Brytanii, gdy konieczna jest przeprawa promowa? Czy transport typu ro-ro przez Morze Północne stanowi dobrą alternatywę dla problematycznej przeprawy Calais-Dover?
– Mariusz Kołodziej, Cargo School

Trzy lata MiLoG – bilans po najnowszych decyzjach niemieckich sądów.

Walka polskich przewoźników przeciwko niemieckiej ustawie o płacy minimalnej (MiLoG) w niemieckich sądach nadal trwa. Co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy o tym, jak będzie egzekwowany nakaz wypłacania polskim kierowcom niemieckiej płacy minimalnej? Kiedy niemiecki urząd celny może kontrolować polskich przedsiębiorców, a kiedy nie? Jak sądy niemieckie, które uznają, że MiLoG obowiązuje polskich przewoźników częściowo, traktują sporną kwestię zaliczenia do płacy minimalnej diet i ryczałtów za noclegi?
-Martin Pfnür, Pfnür Rechtsanwälte PartGmbB

Zmiany w przepisach transportowych, które prowadzą do odpowiedzialności administracyjnej zarządzających transportem oraz samych przedsiębiorców.

Zmiany w przepisach transportowych, prowadzące do ponoszenia odpowiedzialności administracyjnej zarządzających transportem oraz samych przedsiębiorców przewozowych. 3 września 2018 r. rozpoczął funkcjonowanie nowy taryfikator kar za naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego. Pojawiły się nowe kary za naruszenia, za które dotychczas przedsiębiorcy i kierowcy nie byli karani. Dodatkowo naruszenia te podlegają następującej klasyfikacji: PN – poważne naruszenie, BPN – bardzo poważne naruszenie, NN – najpoważniejsze naruszenie.
-Łukasz Baranowski, Pomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego

Trzy wektory zmian warunków prowadzenia biznesu w branży TSL w Polsce. Trzeci – INNY WYMIAR, który pozwala prowadzić biznes po nowemu.

Najbliższe lata to czas prosperity dla Polski. Zgodnie z przewidywaniami Eurostatu, gospodarka Europy Zachodniej spowalnia, tyle że szybciej niż prognozowano. To źle, czy może bardziej wymagająco dla polskiej branży TSL? Ten INNY WYMIAR prowadzenia biznesu transportowo-logistycznego będzie decydował o skuteczności przedsiębiorców. Odnalezienie się w tym wymiarze jest trudne, gdyż wymaga zmiany myślenia, zmiany paradygmatu branżowego.
-Krzysztof Sarnecki, Quest Change Managers

Zarządzaj transportem w jednym systemie. Od zlecenia przez telematykę do faktury.

Hasło „telematyka” przeszło olbrzymie zmiany w ciągu kilku ostatnich lat. Już od dawna przestało być wyłącznie synonimem lokalizacji pojazdu GPS. Właściciele i menadżerowie firm transportowych szukają dziś rozwiązań rozbudowanych, wyprofilowanych pod ich konkretną specyfikę lub wręcz szytych na miarę. Czy istnieje uniwersalne narzędzie do zarządzania firmą transportową niezależnie od jej rozmiaru?
-Bartosz Blumczyński, frameLOGIC

Święty spokój menedżera w firmie transportowej.

Zaprezentujemy w jaki sposób platforma WEBFLEET pomaga w prowadzeniu i rozwijaniu firm transportowych. Nasze innowacyjne narzędzie dostarcza m.in. informację w czasie rzeczywistym o lokalizacji pojazdów i zużyciu paliwa. Umożliwia kontakt z kierowcami oraz może być połączone z rozwiązaniami innych firm. Dane widoczne są na komputerze lub w aplikacji mobilnej. Dzięki temu dostęp do nich jest zawsze pod ręką. Jesteśmy największym dostawcą telematyki w Polsce i Europie. Mamy ponad 15 lat doświadczenia, 49 000 zadowolonych klientów i 861 000 monitorowanych pojazdów.
-Michał Stanik, TomTom Telematics

Jak tankować taniej dzięki wykorzystaniu BIG DATA.
-Tomasz Majchrowicz, DKV Euro Service Polska

Nowe taryfikatory już obowiązują – na co zwracać uwagę, żeby przejść kontrolę bez naruszeń?

Od 3 września 2018 obowiązują zmiany w Ustawie o transporcie drogowym wprowadzające m.in. nowe taryfikatory. Jak radzić sobie bez jednoznacznych wytycznych ze strony służb kontrolnych? W trakcie wystąpienia udzielimy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Wyjaśnione zostaną naruszenia czasu pracy, m.in. limit 10 godzin pracy, jeśli wystąpiła praca w nocy. Nie bez znaczenia pozostają również nowe sankcje związane z błędami obsługi tachografu. Prelegent zwróci uwagę na podział odpowiedzialności za naruszenia pomiędzy kierowcę, zarządzającej transportem oraz przedsiębiorcę.
-Mateusz Włoch, VIAON

MasterCARE – odpowiedź na bieżące wyzwania przewoźników
-Marcin Fornal, Euromaster Polska

BFG – oferta dla prawdziwych truckersów
-Adam Kossakowski, Michelin Polska

Ile możesz zyskać na integracji telematyki i rozwiązań wspierających rozliczanie czasu pracy kierowców
-Cezary Adameczek, VIAON

Zasada naczyń połączonych, czyli wiem jak ciągnik, ale co słychać w naczepie?
-Elżbieta Klim, Transics WABCO Company