Zanim zamówisz nowego DAF-a, poznasz przewidywane zużycie paliwa tej konkretnej ciężarówki

DAF to kolejny po Volvo Trucks producent, który zadeklarował podawanie wyliczeń z systemu VECTO jeszcze przed nadejściem 2019 roku. Holenderski producent podzieli się danymi z VECTO od czwartego kwartału bieżącego roku. Wyprzedzi więc nowy obowiązek prawny o dobre kilka tygodni.

Co zyskamy dzięki VECTO? Jeśli będziemy zainteresowani nowym DAF-em CF lub XF, przed jego zakupem poznamy przewidywane zużycie paliwa konkretnej konfiguracji z konkretnym wyposażeniem. Gdy już natomiast kupimy ten pojazd, raport z VECTO zostanie nam oficjalnie dołączony do zamówienia.

Początkowo wyliczenia z VECTO będą dostępne w przypadku standardowych ciągników siodłowych oraz standardowych podwozi ze skrzyniowymi zabudowami. W obu przypadkach mowa jest o ciężarówkach do ruchu typowo szosowego, z układami osi 4×2 oraz 6×2.

W przyszłości baza danych zostanie oczywiście rozszerzona. Jest to wręcz obowiązek, jako że od 2020 roku raporty z VECTO będzie trzeba przygotować także dla pojazdów w rzadziej spotykanych konfiguracjach.

O co w tym wszystkim chodzi? Poniżej zamieszczam tekst z początku 2018 roku, wyjaśniającym czym dokładnie jest system VECTO.

Dane z systemu VECTO, dotyczące samochodów ciężarowych, zaczną być dostępne od 1 stycznia 2019. Wówczas stworzony w tym celu organ ma dysponować pełną bazą informacji na temat ciężarówek oferowanych na europejskim rynku. Przede wszystkim będą to dane dotyczące zużycia paliwa w konkretnych warunkach, zbadane w warunkach odpowiadających rzeczywistemu ruchowi, a nie w warunkach typowo laboratoryjnych. Wraz z tym przedstawi się przewidywaną emisję CO2, dane dotyczące wymiarów, dostępnych konfiguracji, a także technologii zastosowanych w pojeździe. Poszczególne wyniki będą obejmowały nawet konkretne marki i typy ogumienia, uwzględniając ich wpływ na zużycie paliwa. Jeśli natomiast chodzi o potencjalny użytek, to dane będą przewidywały spalanie w trzech rodzajach warunków – ruchu typowo długodystansowym, ruchu mieszanym oraz ruchu na bardzo krótkich dystansach.

Dostęp do większości danych będzie w pełni otwarty i darmowy. Przewoźnicy mają więc mieć możliwość porównania zużycia paliwa poszczególnych modeli w interesujących ich warunkach. Ukryte będą jedynie te dane, które Komisja Europejska uzna za “wrażliwe” z punktu widzenia producentów pojazdów.

Kto będzie odpowiadał za przedstawione informacje? Będą to zarówno producenci ciężarówek, jak i wyznaczona instytucja. Obie strony będą wzajemnie pilnowały swojej uczciwości, dzięki czemu dane mają być możliwie wiarygodne. Ponadto prawo do weryfikowania wyników testów będzie miała Komisja Europejska. Jeśli natomiast wykryte zostanie oszustwo, Komisja Europejska ma nałożyć na winnego karę administracyjną i nakazać sprostowanie informacji. Również Komisja Europejska ma co roku prezentować podsumowanie przeprowadzonych badań. Znajdziemy w nim więc wszystkie sprawdzone modele, dopuszczone do europejskiej sprzedaży.

W 2025 roku do systemu VECTO ma dołączyć coś jeszcze. Oprócz informacji na temat zużycia paliwa i emisji CO2, ma się pojawić także tabela określająca maksymalne zużycie i maksymalną emisję. Jeśli któryś z pojazdów nie spełni tych wymagań, nie zostanie on dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.