Zamówienie na sześćset Kamazów, które jeżdżą jednocześnie na oleju napędowym i gazie ziemnym

Kamaz zdobył ogromne zamówienie na ciągniki siodłowe zasilane dwoma paliwami na raz. Ma być to aż sześćset ciężarówek z serii 5490 Neo, wykorzystujących kabiny z Mercedesa Axora.

Dwupaliwowe Kamazy trafią do firmy Vesta, dobrze znanej także w Polsce. Już półtora miesiąca temu (tutaj) pisałem, że przedsiębiorstwo to postanowiło wyposażyć swoją rosyjską flotę w dwupaliwowe Kamazy. Wówczas jednak mowa była o stu egzemplarzach, natomiast najnowsze informacje mówią już o sześciuset. Wersję tę można uznać za w pełni potwierdzoną, jako że opublikowało ją samo biuro prasowe Kamaza.

Wszystkie zamówione ciągniki będą jeździły na oleju napędowym oraz sprężonym gazie ziemnym (CNG), mieszając je w proporcji 60:40. Na jedną ciężarówkę, przy planowanym przebiegu 200 tys. km rocznie, ma to wygenerować 500 tys. rubli oszczędności. W przeliczeniu na złotówki to około 27 tysięcy.

Dwupaliwowe Kamazy osiągają 428 KM mocy, mają 400-litrowe zbiorniki oleju napędowe oraz łącznie 320-litrowe butle na gaz. Vesta będzie wykorzystywała je w rosyjskim transporcie krajowym.