Zamkniętą toaletę lub prysznic zgłoś do sanepidu – odpowiedź szybko nadeszła

W nawiązaniu do tekstu:

Nawet w państwowym porcie zamknięto prysznic dla kierowców ciężarówek

Co zrobić w sytuacji, gdy spotykamy się w trasie z zamkniętą toaletą lub łazienką? Odpowiednim organem do zgłoszenia takiego problemu jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, czyli popularny sanepid. Właśnie tam, a konkretnie do Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świnoujściu, zgłosił się więc Czytelnik Łukasz, po stwierdzeniu zamkniętych łazienek w Terminalu Promowym Świnoujście (TPŚ).

Sanepid ma obecnie ogromną ilość pracy, będąc jednym z najważniejszych organów w walce z koronawirusem. Co jednak ciekawe, na interwencję wcale nie trzeba było długo czekać. Już dzisiaj przyszła odpowiedź, zgodnie z którą inspekcja pojawiła się w poniedziałek w terminalu i zbadała sprawę. Najważniejszy fragment odpowiedzi brzmiał przy tym następująco:

W toku kontroli stwierdzono, że ogólnodostępne natryski znajdujące się na placu zewnętrznym terminala są wyłączone z eksploatacji. Zgodnie z oświadczeniem przedstawiciela przedsiębiorstwa, natryski wyłączono z użytkowania ze względu na panujący stan epidemii w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Dodatkowo powyższe działania motywowano nagminnym korzystaniem z natrysków przez osoby postronne, niekorzystające z usług TPŚ. Poinformowano także o możliwości korzystania przez klientów terminala z natrysków zlokalizowanych w Budynku Obsługi Celnej znajdującym się na placu wewnętrznym, do którego nie mają dostępu osoby postronne, w związku z czym nie pozbawiono pasażerów możliwości zachowania higieny osobistej. Podczas czynności kontrolnych przedsiębiorstwo sprostowało informację umieszczoną na drzwiach pomieszczenia higieniczno – sanitarnego znajdującego się w ciągu wjazdu samochodów na właściwą, tj. „W związku ze stanem epidemicznym kraju prysznice nieczynne”. Dodatkowo poinformowano dyspozytorów obsługujących linię telefoniczną terminala o konieczności kierowania klientów TPŚ do natrysków zlokalizowanych w Budynku Obsługi Celnej.

Podsumowując, prysznice faktycznie zamknięto w związku z koronawirusem, choć na drzwiach nie było takiej dosłownej informacji. Sanepid nakazał więc TPŚ umieszczenie odpowiedniego wyjaśnienia. Za to sanepid nie zmusi TPŚ do otwarcia omawianych łazienek. Do dyspozycji klientów terminala mają być bowiem inne, nadal otwarte prysznice, ulokowane przy wewnętrznym placu.

Skorzystanie z tych ostatnich faktycznie może być rozwiązaniem, lecz nie dla wszystkich. By wejść na wewnętrzny plac, trzeba posiadać bilet, wydawany dopiero na kilka godzin przed wypłynięciem. Jeśli ktoś jednak czeka na prom do dnia kolejnego, robiąc na przykład 24-godzinny odpoczynek przed terminalem, większość czasu stoi bez biletu i nie dostanie się na wewnętrzny plac.