Zamknęli w chłodni 71 osób, pozostawiając powietrze na pół godziny – sąd dał cztery dożywocia

Węgierski sąd wydał ostateczny wyrok dla przemytników, który porzucili ciężarówkę z 71 nielegalnymi imigrantami. Skazanych zostało łącznie pięć osób, a część z nich spędzi w więzieniu całą resztę swojego życia.

Sprawa dotyczy wydarzeń z sierpnia 2015 roku, gdy na poboczu austriackiej autostrady porzucono Volvo FL z chłodniczą zabudową. Wewnątrz znaleziono ciała 71 osób, pochodzących z Syrii, Iraku, Iranu oraz Afganistanu. Wszystkie te osoby zmarły w zabudowie ciężarówki, nie mając żadnej możliwości wydostania się na zewnątrz.

Śmierć najprawdopodobniej nastąpiła poprzez uduszenie, jako że chłodnia została szczelnie zamknięta. Zdaniem ekspertów, ilość powietrza wewnątrz zabudowy mogła wystarczyć na maksymalnie 30 minut. Stwierdzono też, że w momencie porzucenia ciężarówki na autostradzie ofiary nie żyły już od nawet kilku godzin.

Ostatecznie na liście skazanych znalazło się pięć osób. Afgańczyk oraz dwóch Bułgarów otrzymali dożywotnią karę więzienia bez prawa do wcześniejszego zwolnienia. Kolejny Bułgar również otrzymał „dożywocie”, lecz po 30 latach będzie mógł się ubiegać o wyjście na wolność. Czwarty Bułgar spędzi zaś w więzieniu cztery lata i osiem miesięcy.

Wszyscy skazani mieli tworzyć szajkę zajmującą się przemytem ludzi. Szacuje się, że w 2015 roku przerzucali oni do Niemiec i Austrii nawet po sto osób dziennie. Czwórka z najcięższymi wyrokami miała też osobiście uczestniczyć w przemycie z 71 ofiarami. Piąty z nich nie brał w tym bezpośredniego udziału, lecz odpowiadał za zwerbowanie dwójki ze skazanych przemytników.

Zdjęcia omawianej ciężarówki: