Zamiast ciężarówek, pociągi mają wozić owoce z Hiszpanii – transport intermodalny na kolejnej trasie

Połączenia w ramach transportu intermodalnego stopniowo pokrywają kolejne części Europy. Pociągi pokonują przy tym coraz dłuższe dystanse, a do grona połączonych krajów trafiają między innymi Hiszpania oraz Holandia.

Własnie między tymi dwoma krajami, w ramach konkurencji dla przewozów drogowych, aż dwie firmy rozwinęły w tym roku transport intermodalny. Wiosną swoje połączenie między Walencją a Rotterdamem uruchomiła firma CoolRail. W trasy zaczęto wysyłać po trzy pociągi tygodniowo, na każdym z nich przewożąc po 48 chłodniczych kontenerów.

Teraz natomiast na tę samą trasę wchodzi firma Grupag, należąca do koncernu DHL. Podobnie jak w projekcie wymienionym powyżej, chce ona przewozić ładunki chłodnicze między Walencią oraz Rotterdamem. Mają to być przede wszystkim świeże owoce i warzywa, docelowo wysyłane w ilości 10 tys. ton rocznie.

Łatwo tutaj policzyć, że połączenie Grupag może wyeliminować z dróg około pięciuset transportów drogowych rocznie. To średnio dziesięć ciężarówek ruszających w trasy każdego tygodnia. Inna sprawa, że ciężarówki znajdą zatrudnienie w przewozach lokalnych, dowożąc kontenery do Walencji i odbierając je w Rotterdamie.

Oto przykład: