Zaledwie 9-litrowe Volvo FM po 2 milionach kilometrów – piękny wynik ciągnika Euro 3 po 12 latach pracy

Ciągnik siodłowy z zaledwie 9-litrowym silnikiem to konfiguracja, po której można by się spodziewać ograniczonej wytrzymałości. Dlatego też holenderska firma Oegema Transport pochwaliła się wynikiem, który osiągnęło jej Volvo FM 340.

Opisywany ciągnik pochodzi z 2006 roku, został wyposażony w jeden z ostatnich silników Euro 3 i od nowości pracuje w transporcie krajowym. Nierzadko wyjeżdża na trasy przez siedem dni w tygodniu, zarówno w nocy, jak i za dnia.

Taka charakterystyka pracy wiąże się oczywiście z branżą kurierską. Zielone Volvo jeździ dla firmy DHL, nocami obsługując centra dystrybucyjne w całej Holandii, a za dnia trzymając się północy kraju. Ładunki nie są przy tym ciężkie, składając się albo z kurierskich paczek, albo z pustych kontenerów. Czego za to nie brakuje, to licznych postojów oraz okazji do manewrowania.

Z uwagi na wspomniane lekkie ładunki, Oegema Transport wybrało 9-litrowy motor. Miał on wystarczyć do pracy wykonywanej często z jedno- oraz dwuosiowymi naczepami. Jednocześnie miał też zapewnić niską masę własną oraz niskie zużycie paliwa. Czy jednak był to dobry wybór? Najwyraźniej tak, skoro bohaterowi artykułu właśnie stuknęły pełne 2 miliony kilometrów. Roczny przebieg wyniósł przy tym 165 tysięcy, a więc naprawdę sporo, jak na transport krajowy. Jeśli natomiast chodzi o elementy wymienione w ciężarówce, to firma wylicza tutaj wyłącznie materiały eksploatacyjne, jak sprzęgła i tarcze hamulcowe, a także fotel kierowcy. Ten ostatni był po prostu zbyt zniszczony.

Aby osiągnąć tak dobry wynik, samochód miał stały dostęp do firmowego warsztatu. Każdego ranka, gdy pojazd zjeżdżał na bazę, mechanicy mogli zająć się wymianą materiałów eksploatacyjnych. Ponadto starano się utrzymać możliwie stałą obsadę kierowców. Jeśli natomiast chodzi o wygląd zewnętrzny, to w trosce o niego ciężarówka każdego weekendu była myta.

Po przejechaniu 2 milionów kilometrów, opisywane Volvo nadal pozostaje w eksploatacji. Rodzi się przy tym pytanie, czy dojedzie do 3 milionów zanim wykończą je ekologiczne normy i zakazy?

Zdjęcie nr 1: opisywane Volvo FM tuż po odebraniu od dealera

Zdjęcie nr 2: wygląd pojazdu po 12 latach pracy