Zaledwie 12-tonowa Scania P280 Highline, czyli odporny na myto kwiatowóz na specjalne zamówienie

scania_p280_12ton_kwiaty_1

Zaniżanie dopuszczalnej masy całkowitej to rzecz bardzo popularna w przypadku najcięższych wariantów takich pojazdów, jak Iveco Daily, czy Mercedes-Benz Sprinter. Ma to oczywiście na celu sprowadzenie DMC tych samochodów do 3,5 tony, umożliwiając jazdę z prawem jazdy kat. B, a także „wyjmując” je spod opłat drogowych i przepisów czasu pracy. Okazuje się jednak, że zmniejszenie DMC może mieć sens także i w przypadku ciężarówki, a szczególnie w przypadku pojazdu marki Scania. Przykładem może być Scania P280, która od półtora roku pracuje we flocie holenderskiej firmy Blumengrosshandel J.Tijsterman.

Przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w transporcie kwiatów między Holandią a Niemcami chciało kupić na początku 2013 roku nową ciężarówkę. Miała być to dwuosiowa, 12-tonowa „solówka” z wysoką kabiną, która umożliwi pracę w podwójnej obsadzie i przejdzie przez Niemcy bez płacenia za myto. Preferowaną marką była w tym przypadku Scania, bo Blumengrosshandel J.Tijsterman miało świetne doświadczenia z większymi pojazdami tej marki. Problem jednak w tym, że Scania przecież w ogóle nie zajmuje się produkcją 12-tonowych pojazdów…

Dla pewnego z holenderskich dealerów Scanii okazało się to jednak nie być żadnym szczególnym problemem. Przyjął on zamówienie na model P280 z kabiną Highline, którego DMC zostało ograniczone do 11990 kg. W ten sposób na drogi wyjechał więc naprawdę jedyny w swoim rodzaju pojazd z zewnątrz wyglądający niczym „solówka” z najcięższej klasy wagowej, natomiast według dokumentów będący porównywalny z konstrukcjami pokroju Volvo FL, czy Iveco Eurocargo. Jakby tej wyjątkowości było tutaj mało, nowe P280 zzostało polakierowane na typowe dla Blumengrosshandel J.Tijsterman barwy i wzbogacone o aż cztery reflektory nad szybą, co uczyniło je naprawdę pięknym pojazdem.

Masa własna opisywanej ciężarówki to 10325 kg, więc pod względem ładowności jest ona porównywalna z dużymi samochodami dostawczymi. Kwiaty są jednak stosunkowo lekkim ładunkiem, więc nawet tak niewielka ładowność powinna wystarczyć w tym przypadku do codziennej pracy.

scania_p280_12ton_kwiaty_2