Zakazy ruchu dla ciężarówek w Boże Ciało – kiedy, czym i w jakim kraju utkniemy na parkingu?

ciezarowki_parking_port_dover

Już w czwartek w Polsce będziemy mieli dzień wolny od pracy, w związku z czym część osób będzie mogła zorganizować sobie długi weekend, podczas gdy inna część niestety utknie na parkingach. Gdzie jednak na tych parkingach utkniemy i kiedy? Już odpowiadam.

Rzeczą oczywistą jest Polska, gdzie święto zwane Bożym Ciałem co roku wiąże się z zakazem ruchu dla samochodów ciężarowych o DMC powyżej 12 ton. I tak już jutro, 3 czerwca, samochody te nie będą mogły poruszać się po drogach w godzinach 18.00 – 22.00, natomiast w czwartek zakaz będzie obowiązywał przez praktycznie cały dzień, między 8.00 a 22.00. Tradycyjnie nie będzie to dotyczyło między innymi ciężarówek wracających z zagranicy, pojazdów pracujących w transporcie kombinowanym, a także pojazdów wiozących żywe zwierzęta, artykuły szybko psujące się, żywność oraz leki i środki medyczne.

Gdzie jeszcze odstoimy swoje na przełomie środy i czwartku? Już jutro zakazy będą obowiązywały w Chorwacji, w godzinach 15.00 – 23.00, a także na luksemburskich drogach prowadzących w stronę Niemiec, po godzinie 23.30. W czwartek natomiast dwudziestodwugodzinny zakaz zaserwuje nam Austria (00.00 – 22.00), między 14.00 a 23.00 postoimy w Chorwacji, od północy do 21.45 w stronę Niemiec nie będzie można jechać przez Luksemburg, a w samych Niemczech zakaz będzie obowiązywał w godzinach 00.00 – 22.00. Warto też zaznaczyć, choć oczywiście dotyczy to raczej garstki osób, że przez cały czwartek zakaz ruchu dla ciężarówek będzie obowiązywał w Księstwie Liechtensteinu.

Uwaga – niemiecki zakaz jest regionalny i dotyczy landów Baden-Württemberg, Bayern, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz oraz Saarland. Mapę niemieckich landów zamieszczam poniżej.

Tonażowo wygląda to następująco:

  1. Austria nie życzy sobie „solówek” o DMC powyżej 7,5 tony lub zestawów z ciężarówkami o DMC ciągnika lub przyczepy powyżej 3,5 tony.
  2. Chorwacja wprowadza zakazy dla pojazdów co najmniej 7,5-tonowych, a także zestawów lżejszych, lecz przekraczających 14 metrów długości.
  3. Niemcy i Luksemburg to zakazy dla maszyn o DMC powyżej 7,5 tony.
  4. Liechtenstein nie chce w święto pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony i zestawów o DMC powyżej 5 ton.

mapa_niemcy_landy