Zakaz wyprzedzania w Belgii bardzo dużym problemem wśród zagranicznych kierowców ciężarówek

Belgowie zaczynają dostrzegać problem z ich przepisami dotyczącymi wyprzedzania. Jak podaje tamtejsza agencja informacyjna Belga, tylko w ubiegłym roku wystawiono 2830 mandatów za niewłaściwe wyprzedzanie, z czego zapewne spora część mogła być dla zagranicznych kierowców zaskoczeniem. A wszystko dlatego, że belgijskie przepisy są naprawdę nietypowe.

belgia_znak_zezwalajacy_na_wyprzedzanieGeneralnie w Belgii zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na trasach z dwoma pasami w każdym kierunku obowiązuje wszędzie chyba, że niebieski znak, widoczny obok, akurat takowy manewr dopuszcza. To oczywiście sytuacja zupełnie odwrotna niż w reszcie Europy, gdzie znaki służą wyłącznie zakazywaniu wyprzedzania. Co więcej, są też momenty, kiedy zakaz wyprzedzania dla ciężarówek jest bezwzględny, gdyż akurat pada deszcz. Masz pojazd o DMC powyżej 7,5 tony i z nieba leje się woda? Zapomnij o wyprzedzaniu, gdyż możesz przypłacić to mandatem, jak stało się to w ubiegłym roku 495 razy. Jak podają Belgowie, jedna na cztery ciężarówki wyprzedza w deszcz, przy czym w 90 proc. są to pojazdy zagraniczne.

Co można z tym zrobić? Belgijscy politycy zajmujący się transportem chcieliby zmienić krajowe przepisy, dopasowując je do tego, co znamy w innych krajach. Co więcej, deszczowe ograniczenie miałoby zostać połączone z odpowiednimi tablicami informacyjnymi, wyświetlającymi elektroniczne znaki zakazu. I bardzo dobrze, bo przepisy powinny przecież służyć bezpieczeństwu, dlatego muszą być maksymalnie przejrzyste, zwłaszcza w typowo tranzytowym kraju jakim jest Belgia. Niemniej wszystko to jak na razie tylko plany…