Zakaz wjazdu starszymi samochodami do centrów miast – do sejmu trafiła taka propozycja przepisów

volkswagen_lt35_2006

Kilka miast wprowadziło w ostatnim czasie zakazy wjazdu dla samochodów ciężarowych. Wkrótce jednak „zakazowa” moda może objąć także i inne kategorie pojazdów. Wszystko przez atak smogu, który przeraził Polaków na początku tego tygodnia.

Odwołując się do nadmiaru zanieczyszczeń w powietrzu, posłowie „Nowoczesnej” złożyli w sejmie projekt nowych przepisów. Zgodnie z nim włodarze miast większych niż 200 tys. mieszkańców mieli otrzymać prawo do tworzenia stref ekologicznych. Wjechałyby do nich wyłącznie pojazdy zgodne z określonymi normami emisji spalin, tudzież wyprodukowane w określonych ramach czasowych. W praktyce oznaczałoby to zapewne zakaz wjazdu przede wszystkim dla kilkunastoletnich auta z silnikiem diesla.

Czy takie przepisy wejdą w życie? Wszystko zależy od stanowiska partii rządzącej. Ta natomiast była dotychczas przeciwna wszelkim tego typu pomysłom, uważając, że z ekologicznymi ograniczeniami trzeba się jeszcze wstrzymać. Wstępnie planowano, że strefy z ograniczeniami powstaną dopiero w 2020 roku.