Zakaz wjazdu dla ledwie 5-letnich ciężarówek, czyli przykład bardzo restrykcyjnej strefy ekologicznej

daf_lf_aerobody_test_40tonnet_11

Wszyscy znamy niemieckie strefy ekologiczne, w których każdy samochód musi spełniać normę co najmniej Euro 4. Strefa, którą wprowadzi teraz Stuttgart, będzie jednak znacznie bardziej restrykcyjna. Jak podaje bowiem magazyn „Truckstar”, wjadą do niej tylko diesle Euro 6, i może to dotyczyć także ciężarówek!

Nowe przepisy mają obowiązywać już od 1 stycznia 2018 roku, obejmując zakazem nawet diesle w wieku 4-5 lat. Ekolodzy tłumaczą, że tak restrykcyjne prawo jest konieczne, z uwagi na bardzo duże zanieczyszczenie miejskiego powietrza. Organizacja Deutsche Umwelthilfe stwierdziła zaś, że strefa ekologiczna z wymaganiem Euro 6 to najprostszy sposób, aby to powietrze oczyścić.

Co ciekawe, początkowo lokalne władze nie chciały wprowadzenia strefy, zamiast tego przygotowując ograniczenie prędkości oraz opłaty za część dróg. Organizacje ekologiczne poszły więc do sądu, oskarżając władze o brak wystarczających działań w obliczu problemu. Dalej sąd przyznał ekologom rację i stąd też powyższe doniesienia.