Zakaz weekendu w kabinie i nakaz powrotu do domu – daty zmian już się potwierdziły

Pakiet Mobilności oficjalnie został opublikowany w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej. Od 31 lipca można już odliczać terminy wejścia w życie, a przy okazji spełni się harmonogram, który zapowiadałem już w tym artykule.

Pierwsze zmiany pojawią się po 20 dniach, czyli 20 sierpnia bieżącego roku. Jak wylicza organizacja „Transport i Logistyka Polska”, będą to następujące nowości:

• Możliwość odbioru przez kierowcę dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych z rzędu,

• Odbiór odpoczynku tygodniowego jedynie poza kabiną pojazdu,

• Obowiązkowe powroty kierowców co 4 tygodnie (do miejsca zamieszkania kierowcy) lub 3 tygodnie (do centrum operacyjnego przedsiębiorcy),

• Uregulowanie kwestii odpoczynku kierowcy na promie lub w pociągu,

• Wydłużenie czasu jazdy, w wyjątkowych okolicznościach o 1 lub 2 godziny.

Pełna analiza powyższych zmian znajduje się pod tym linkiem. Jeśli zaś chodzi o kolejne nowości, to poczekamy na nie aż do lutego 2022 roku. Będzie to obowiązek odnotowywania przekraczania granicy w tachografie, a także stosowanie zasad delegowania dla pracy w kabotażu oraz w przerzutach. W tym samym miesiącu ma też pojawić się nakaz zjazdu ciężarówek do kraju co osiem tygodni, o ile wcześniej Komisja Europejska się z tego nie wycofa. Tutaj wiele zależy od niezależnego raportu, którego wykonanie zapowiadałem w tym artykule.

Sam bardzo jestem ciekawy jak sierpniowe zmiany będą wyglądały w Polsce. Czy ITD natychmiast zacznie wystawiać kary za 45-godzinne odpoczynki w kabinach, czy może pozostanie to domeną służb z Europy Zachodniej lub Północnej?