Zakaz trzymania CB radia w Niemczech – wszedł w życie, ale nadal decydują landy

W nawiązaniu do tekstu z 24 czerwca:

CB radio w Niemczech po 1 lipca – nadal nie wiadomo, czy zakaz zostanie przesunięty

1 lipca 2020 roku już za nami, więc teoretycznie w życie powinien był wejść niemiecki zakaz trzymania w dłoni mikrofonu od CB radia. A jak jest w rzeczywistości? Niestety, odpowiedź na to pytanie nadal nie jest prosta.

Wszystko nadal leży w rękach poszczególnych landów, które mogą wstrzymać wystawianie kar. Niemiecki rząd poprosił o takie wstrzymanie co najmniej do 31 stycznia 2021 roku. Niemniej to do landów należy ostatnie słowo i mogą się one wstrzymać lub nie.

Na pewno jeden z landów oficjalnie potwierdził już zastosowanie się do zaleceń. Hesja nie będzie wystawiała mandatów do 31 stycznia, a więc tam CB radio jak najbardziej można trzymać. Niemniej na terenie całych Niemiec lepiej być z tym ostrożnym.

Pod tym linkiem znajdziecie potwierdzenie na stronie heskiego automobilklubu.

Od razu też przypomnę, że zakaz dotyczy trzymania mikrofonu w dłoni, a nie samego korzystania z CB radia. Poza Niemcami z radiotelefonu można więc swobodnie korzystać, a i w samych Niemczech istnieje pewien sposób. To na przykład radiotelefony marki President, wyposażone w system VOX. W jego ramach mikrofon automatycznie rozpoznaje moment wypowiadania się przez kierowcę, uruchamiając wówczas nadawanie.