Zakaz tranzytu przez Tyrol jest nielegalny i Komisja Europejska chce powstrzymać jego wprowadzenie

volvo_fh_500_euro6_zuzycie_paliwa_5

Władze Austrii, a przede wszystkim Tyrolu, czeka konfrontacja z Komisją Europejską. Ma to związek z tyrolskimi planami wprowadzenia zakazu dla tranzytu wybranych ładunków, z uwagi na ochronę środowiska naturalnego. Plany te uważane są przez Komisję Europejską za nielegalne, naruszając wolność przepływu towarów i usług i tym samym w ciągu miesiąca Austria będzie musiała się z tego wytłumaczyć.

Kiedy ma zacząć obowiązywać tyrolski zakaz i kogo będzie dotyczył? Pozwolę sobie tutaj wkleić fragment starszego tekstu, który wszystko świetnie wyjaśnia:

Tyrolczycy postanowili przywrócić swój zakaz ruchu dla samochodów ciężarowych. Docelowo poważnie ograniczy on tranzyt na austriackich autostradach A12 oraz A13, zmuszając ciężarówki przewożące między innymi drewno, grunt, samochody osobowe, stal oraz odpady do wjeżdżania na pokład pociągów lub też objeżdżania Tyrolu przez Bawarię.

Zacznie on obowiązywać od 1 listopada 2016 roku, początkowo dotycząc wyłącznie pojazdów Euro 2, rok później zacznie obowiązywać także w przypadku Euro 3, natomiast od czerwca 2018 roku obejmie ciężarówki wszystkich kategorii Euro, w tym także te najnowsze. Jeśli zaś chodzi o miejsce obowiązywania zakazu, to mowa tutaj o tak zwanej Inntal Autobahn, czyli drodze A12, obejmującej między innymi węzeł z drogą A13, przez Brennero prowadzącą do Włoch.