Zakaz stosowania 10-letnich lub bieżnikowanych opon – brytyjski pomysł na poprawę bezpieczeństwa

W Wielkiej Brytanii trwają prace nad nowymi zasadami stosowania opon w ciężarówkach. Zmienione przepisy, mogące wejść w życiu w przyszłym rok, mają mieć na celu poprawę bezpieczeństwa. Składają się na to trzy propozycje, przedstawione w poniższych punktach:

1. Zakaz stosowania opon starszych niż 10 lat we wszystkich samochodach ciężarowych oraz przyczepach i naczepach jeżdżących po Wielkiej Brytanii, na wszystkich osiach;

2. Zakaz stosowania bieżnikowanych opon na osiach prowadzących;

3. Zakaz stosowania opon, na których oznaczenie z datą produkcji nie będzie widoczne.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, złamanie powyższych zasad może być traktowane nawet jako przestępstwo. Innymi słowy, konsekwencje prawne będą wyjątkowo poważne, a na pewno poważniejsze, niż przy najpopularniejszych wykroczeniach drogowych.

Nowe ograniczenia mają być bezpośrednią odpowiedzią na wypadki związane z wyeksploatowanym ogumieniem. Niemniej, brytyjskie stowarzyszenie przewoźników RHA już stwierdziło, że wymienione powyżej zasady w większości nie mają sensu.

RHA podkreśla, że to odpowiednia eksploatacja opon, a nie ich wiek, ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo. Przewoźnicy apelują więc o zmianę projektu, wprowadzając zakaz stosowania 10-letnich opon wyłącznie na osiach prowadzących.