Zakaz ruchu ciężarówek w zasypanych śniegiem Niemczech – to będzie trudny poniedziałek

W związku z bardzo silnym atakiem zimy, weekendowe odpoczynki mogą przedłużyć się aż do poniedziałkowego popołudnia. Dotknie to kierowców przebywających na terenie Niemiec lub też zamierzających przejechać przez zachodnie Niemcy już jutro o poranku.

W południowej części landu Niedersachsen (Dolna Saksonia) oraz na wschodzie landu Nordrhein-Westfalen (Nadrenia Północna-Westfalia) wprowadzono miejscowe zakazy ruchu dla samochodów ciężarowych. Znaki z ograniczeniami wyświetlają się między innymi nad autostradami, główne w okolicach miast Münster, Arnsberg oraz Detmold.

Zdjęcie zakazów wstępnie zaplanowano na poniedziałkowe południe. Kierowców może więc czekać nawet kilkanaście godzin dodatkowego, przymusowego postoju. Niewykluczone też, że zakazy zostaną wydłużone, jeśli pogoda nie ulegnie wystarczającej poprawie.

W innych niemieckich landach zakazów nie wprowadzono, ale sytuacja i tak jest bardzo trudna. Śnieg uniemożliwia płynny przejazd, a szczególne zatory tworzą się zwłaszcza w północnej Bawarii. Równie ciężko jeździ się po Niderlandach, gdzie niemal w całym kraju obowiązuje pomarańczowy stan ostrzeżenia pogodowego.

W Polsce najtrudniejsze są warunki na południu, na wysokości autostrady A4. Choć jutro śnieżyce przesuną się także na północ, docierając nawet na Pomorze Gdańskie. Bieżące informacje o utrudnieniach mają być publikowane na nowej, interaktywnej mapie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dostępnej pod tym linkiem

Mapa niemieckich landów: