OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 24 Styczeń, 2019

Zakaz przejazdu ciężarówkami przez miasta, w związku z “martwym polem” – Zieloni argumentują to konstytucją

Powyżej: Mercedes-Benz z bocznym radarem opisywanym tutaj

Niemiecka partia Zielonych ma pomysł na nowy zakaz dla samochodów ciężarowych. Zgodnie z nim, ciężarówki bez systemów zabezpieczających „martwe pole” miałyby zostać wykluczone z miejskiego tranzytu.

Jak podaje magazyn “Eurotransport”, zieloni powołują się na opinię prawnika, natomiast ta odwołuje się bezpośrednio do niemieckiej konstytucji. Zgodnie z nią, pieszym oraz rowerzystom ma przysługiwać ochrona, na którą obecnie niestety nie mogą liczyć.

By spełnić ten konstytucyjny obowiązek, trzeba wprowadzić zmiany w ruchu samochodów ciężarowych. Dowodem na to mają być 34 wypadki z minionego roku, zakończone właśnie śmiercią rowerzystów. Każda z tych osób została potrącona przez ciężarówkę skręcającą w prawo, będąc w „martwym polu” kabiny.

Zdaniem Zielonych, rozwiązanie jest tutaj bardzo proste. Ciężarówki bez kamer lub czujników obserwujących „martwe pole” powinny otrzymać zakaz tranzytowych przejazdów przez miasta. Coś takiego skłoniłoby przewoźników do masowego doposażenia swoich pojazdów, właśnie dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Czy powyższy pomysł zostanie realizowany? Biorąc pod uwagę niewielki udział Zielonych w niemieckim parlamencie, szanse nie są wielkie. Niemniej nie można powiedzieć niczego na sto procent.

Ile natomiast kosztowałoby  doposażenie pojazdów? Jak wyjaśniałem ostatnio tutaj, boczna kamera wraz z wyświetlaczem to wydatek około 1000 euro. Można też otrzymać takie urządzenie za darmo, jako że w Niemczech właśnie ruszyła seria państwowych dopłat.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować: