Zakaz dla ciężarówek w Święto Bożego Ciała (2024) – Polska oraz sześć landów

W najbliższy czwartek, 30 maja, obchodzone będzie Święto Bożego Ciała. To oznacza kolejne zakazy ruchu dla samochodów ciężarowych, zarówno w Polsce, jak i poza naszymi granicami.

1. Polska

W Polsce tradycyjnie zacznie się od zakazu przedświątecznego. Przewidziano go na środę, 29 maja, godziny od 18 do 22. Następnie można spodziewać się zakazu świątecznego, w czwartek, 30 maja, w godzinach od 8 do 22.

Polskie ograniczenia będą dotyczyły ruchu samochodów ciężarowych o DMC powyżej 12 ton. Jeśli natomiast chodzi o wyjątki, to obejmują one między innymi transport towarów szybko psujących się, a także powroty polskich ciężarówek z zagranicy, w ramach kończenia transportu międzynarodowego. Pełna lista takich wyjątków znajduje się w oficjalnym rozporządzeniu.

2. Sześć niemieckich landów

Spośród wszystkich krajów sąsiadujących z Polską, tylko Niemcy wprowadzają zakaz ruchu w związku ze Świętem Bożego Ciała. Co więcej, będzie on obowiązywał w jedynie sześciu landach, mających katolickie tradycje. Są to Baden-Württemberg, Bayern, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz oraz Saarland (Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat oraz Saara). 

Niemiecki zakaz przewidziany jest na czwartek, 30 maja, od północy do godziny 22. Obejmie on samochody ciężarowe o DMC powyżej 7,5 tony, a także wszystkie samochody zarejestrowane jako ciężarowe (niezależnie od DMC), które ciągną akurat przyczepę lub naczepę.

Poniżej możecie sprawdzić mapę niemieckich landów. Te przewidujące zakaz na Święto Bożego Ciała znajdują się w południowej oraz zachodniej części kraju.