Zagraniczny zestaw o długości 32 metrów – holenderski projekt w Hiszpanii

Zdjęcia: Transport van Overveld / Rob Ligthart

Hiszpańskie dopuszczenie 32-metrowych zestawów, od ubiegłego roku będących po prostu stałymi użytkownikami ruchu, zaczyna wzbudzać zainteresowanie nawet wśród przewoźników z zagranicy. Wymownie świadczy o tym inwestycja holenderskiej firmy Transport van Overveld, która specjalizuje się w trasach między Beneluksem a Hiszpanią.

Omawiany przewoźnik zwykle zamawiał ciągniki, których moc nie przekraczała 500 koni mechanicznych. W ramach najnowszego rozszerzenia floty zrobiono jednak wyjątek, odbierając dwa ciągniki Volvo FH16 Aero 780. Mowa tutaj o najmocniejszym modelu dostępnym obecnie na europejskim rynku, napędzanym przez 17-litrowy silnik i rozwijającym 780 koni mechanicznych. Wszystko natomiast dlatego, że te dwa egzemplarze będą pracowały w 32-metrowych, 70-tonowych zestawach podpinając po dwie naczepy na czas dalekobieżnych przejazdów przez Hiszpanię.

Wszystko połączono z zamówieniem na 30 nowych naczep kurtynowych i furgonowych, które również zostaną przygotowane do pracy w podwójnych zestawach, chociażby przez montaż sprzęgów do wózków dolly. Poza tym na nadwoziach postanowiono umieścić informację, że tak długie zestawy zmniejszają emisję gazów cieplarnianych o około 30 procent. Jest to jednoznaczne z około 30-procentową oszczędnością na zużyciu paliwa. W praktyce można więc powiedzieć, że jeden 780-konny ciągnik prowadzący 32-metrowy zestaw zużyje o około 30 procent mniej paliwa niż dwa ciągniki w popularnych wersjach, prowadzące dwa standardowe, 16,5-metrowe zestawy.

Co też wraca tutaj uwagę, to zastosowanie holenderskich rejestracji. To pozwala się spodziewać, że nowe „FH-szesnastki” będą jeździły nie tylko po Hiszpanii, ale też wyjadą na trasy międzynarodowe, by nie łamać zasad kabotażu. Wówczas konieczne będzie oczywiście rozpinanie zestawów i przekazywanie drugich naczep dodatkowym ciągnikom, wszak ruch takich pojazdów nadal pozostaje mocno ograniczony. Poza samą Hiszpanią, regularny użytek dopuszczony jest w Finlandii oraz Szwecji, a testy odbywają się też w Danii.