Zagraniczne ciężarówki generują 53 proc. opłat drogowych w Belgii – to niemal 380 milionów euro

Zdjęcie pochodzi z następującego tekstu:

Belgowie polują na ciężarówki zagłuszające sygnał urządzeń do opłat drogowych Viapass

Jak powszechnie wiadomo, samochody ciężarowe, zwłaszcza te zagraniczne, są w społeczeństwie źródłem zła wszelakiego 😉 Gdy jednak w grę wchodzą podsumowania finansowe, perspektywa szybko może się zmienić.

Belgowie właśnie podsumowali wpływy z systemu opłat drogowych Viapass, obowiązującego od 1 kwietnia 2016 roku. Od tamtego czasu w systemie zarejestrowano już 800 tys. samochodów ciężarowych, a najnowsze statystyki podsumowały ich ruch w całym minionym roku.

W ciągu wszystkich dwunastu miesięcy, system Viapass zebrał opłaty na kwotę 712,7 miliona euro. To wyraźny wzrost względem roku 2017, gdy łączna suma opłat wyniosła 676 milionów. Głównym „fundatorem” okazali się przy tym przewoźnicy zagraniczni. Ich ciężarówki odpowiadały za 53,3 proc. opłat, na łączną kwotę 379,9 milionów euro. Dla porównania, w roku 2017 zagraniczni przewoźnicy uiścili opłaty na 365 milionów.

Skąd natomiast opisywane wzrosty? Pierwszym wytłumaczeniem jest tutaj coroczne podwyższanie stawek opłat, w ramach tak zwanej indeksacji. Drugie to natomiast wzrost ruchu samochodów ciężarowych. Wylicza się tutaj, że ilość płatnych kilometrów była w 2018 roku o 2,3 proc. wyższa, niż rok wcześniej.