Francuska firma Lohr, specjalizująca się w zabudowywaniu autotransporterów, od ponad dwóch dekad próbuje swoich sił także na amerykańskim rynku. Powstają przy tym oczywiście konfiguracje dopasowane do lokalnych potrzeb, choć nie brakuje przy tym nawiązań do Europy. Przykładem może być premiera z ostatnich tygodni, w postaci ekstremalnie obniżonego Kenwortha W990.
Model W990 cieszy się sporą popularnością w amerykańskiej branży przewozu samochodów, zwłaszcza wśród tych klientów, którzy chcą mieć ciężarówkę z klasyczną, kanciastą maską oraz metalowym zderzakiem. Część przewoźników zaczęła jednak zwracać uwagę, że nawet wersja z fabrycznie płaskim dachem – kierowana właśnie pod autotransportery – jest nieco zbyt wysoka. Dlatego spółka Lohr North America poszła za wzorem zestawów z Europy, oferując opcję dodatkowego, niefabrycznego obniżenia dachu.
Premierowy Kenworth W990 z kabiną 99,5 cala:
Po opracowanych przez Lohr modyfikacjach poziom dachu udało się obniżyć do poziomu 99,5 cala, czyli niecałych 249 centymetrów. Jest to wynik o nawet 13 centymetrów niższy od fabrycznego, co wyraźnie zwiększy możliwości przewozu samochodów na górnym pokładzie. Co więcej, jest to też jeden z najniższych wyników w całej amerykańskiej branży, a przy tym parametr mogący robić wrażenie nawet w Europie. Dla porównania mogę bowiem podać, że Mercedes-Benz Actros MP3 z maksymalnie spłaszczonym dachem i obniżonym zawieszeniem – przez lata będący wręcz symbolem niskiego autotransportera, miał dach na poziomie 267 centymetrów.
Oczywiście trzeba podkreślić, że Kenworth W990 ma silnik montowany przed kabiną, przez co utrzymanie nadwozia na bardzo niskim poziomie było tutaj generalnie łatwiejsze. Jak natomiast taka niska kabina wygląda pod względem warunków mieszkalnych? Tutaj oczywiście nie można liczyć na wiele, wszak płaski dach nie pozostawił żadnego miejsca na schowki oraz nie daje możliwości wyprostowania się. Poza tym pod autotransportery dobiera się krótkie warianty sypialni, by zyskać przestrzeń także na dolnym pokładzie. Niemniej nawet w takim układzie sypialnia liczy około 130 centymetrów długości, dzięki czemu mieści łóżko o standardowej amerykańskiej szerokości 105 centymetrów i nadal pozostawia pewną ilość wolnego miejsca między materacem a fotelami. W połączeniu z całkowicie płaską podłogą, daje to wyraźnie przestronniejsze wnętrze niż w autotransporterach z Europy.
Czegoś takiego można spodziewać się w środku:
Dla wyjaśnienia dodam, że w większości amerykańskich stanów maksymalna wysokość ciężarówki to 13 stóp i 6 cali, czyli jakieś 411,5 centymetra. Biorąc natomiast pod uwagę fakt, że tamtejsze autotransportery regularnie przewożą duże suvy lub pickupy, liczące około 180-190 centymetrów wysokości, każdy centymetr robi się na wagę złota. Doskonale uświadamiają to poniższe zdjęcia, prezentujące pierwszego Kenwortha W990 z zabudową marki Lohr oraz kabiną 99,5 cala, który trafił już do pracy u klienta. Stojący na jego dachu samochód to Honda Pilot najnowszej generacji, licząca 190 centymetrów wysokości.
Dla wyjaśnienia też dodam, że pojazdy takie jak opisane podlegają w większości stanów ograniczeniu do 75 stóp długości. W przeliczeniu to 22,86 metra, od razu wyjaśniając, dlatego kwestia długości sypialni też jest istotnym tematem.
Pierwszy Kenworth W990 z kabiną 99,5 cala uwieczniony przy pracy: