Zablokowany przejazd na granicy Francji oraz Hiszpanii – nowe protesty rolników

Powyżej: protest na autostradzie przed La Jonguerą

Po zaledwie kilku tygodniach przerwy, w Europie znowu mówi się o rolniczych protestach. Nawet tysiąc ciągników rolniczych zablokowało dzisiaj przejazd między Hiszpanią a Francją, co oczywiście wpłynęło na pracę międzynarodowych przewoźników drogowych.

Protest objął większość przejść granicznych między wymienionymi krajami, a najbardziej odczuwalny jest oczywiście na trasie przez La Jonguerę. Ciężarówki od rana nie mają tam możliwości przejazdu, będąc kierowanym na parkingi lub stając po prostu na jezdni.

Według zapowiedzi organizatorów, akcja zakończy się po jednej dobie, we wtorek, 4 czerwca, o godzinie 10.00. Jeśli natomiast chodzi o przyczynę protestu, to jest nią zademonstrowanie rolniczych postulatów przed zbliżającymi się wyborami do Europarlamentu, zaplanowanymi na najbliższy weekend.

Niewykluczone, że podobne utrudnienia będą w tym tygodniu odczuwalne w innych regionach Europy. Na jutro w Brukseli zapowiedziano bowiem wielką, przedwyborczą demonstrację w Brukseli, o charakterze międzynarodowym. Będą w niej uczestniczyli między innymi rolnicy z Polski, Niemiec Holandii, Francji, Belgii, Rumunii oraz Włoch.