Za serwisowaniem naczep stanie sztuczna inteligencja – nowy pomysł firmy BPW

Popularny producent osi BPW zapowiedział wprowadzenie do naczep tak zwanej sztucznej inteligencji. Przybierze to formę nowego systemu zarządzania, na bieżąco analizującego parametry pracy pojazdu i przewidującego większość wizyt w serwisach.

Omawiany system będzie bazował na zaawansowanych algorytmach, działających właśnie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Na podstawie parametrów pracy pojazdu, jak przebieg, rodzaj pokonywanych dróg lub obciążenia, algorytmy te przewidzą proces zużycia poszczególnych podzespołów osi. Dzięki temu interwały serwisowe będzie można dopasować do konkretnego użytku pojazdu, bez trzymania się stałych schematów, a przy tym z maksymalnym ograniczeniem marginesu błędu.

By opracować te algorytmy, BPW chce wykorzystać dane z około tysiąca naczep, jeżdżących po drogach całego świata i wyposażonych w specjalne czujniki. Te ostatnie zbierają informacje o zużyciu układów zawieszenia lub hamulców, przekazując je następnie do „czarnych skrzynek”. Wszystko to zostać połączone w wielki pakiet danych, który zostanie następnie gruntownie przeanalizowany, stanowiąc punkt odniesienia dla wyliczeń sztucznej inteligencji.

Jak na razie nie wiadomo kiedy dokładnie omawiana technologia trafi do powszechnego użytku. Niemniej BPW już zapowiedziało, że nowy rodzaj diagnostyki rozpocznie w najbliższym czasie testy u kilku dużych klientów.