Z Serbii do Polski bez szczęk hamulcowych, bez amortyzatora, bez tacho i z wystającymi drutami opony

witd_krakow_ciezarowka_z_serbii_1

Pewien serbski przewoźnik postanowił wysłać do Polski ciężarówkę, która była w bardzo złym stanie technicznym. W aucie między innymi brakowało elementów zawieszenia oraz układu hamulcowego, a do tego kierowca nie rejestrował swojego czasu pracy. Więcej na ten temat opowie Wam poniższy komunikat, opublikowany przez WITD Kraków:

W dniu 2 czerwca 2017r., inspektorzy z Oddziału Terenowego w Nowym Targu zatrzymali do kontroli pojazd członowy serbskiego przewoźnika, którym przewożone były mrożone śliwki z Serbii do Polski w ilości 20500kg.

W trakcie kontroli ujawniono bardzo poważne usterki stanu technicznego, które zagrażały bezpieczeństwu w ruchu drogowym, tj. stwierdzono: 

  • brak jednego amortyzatora i uszkodzenie pozostałych amortyzatorów;
  • nadmiernie zużyty bieżnik 2 opon (z jednej wystawały druty); 
  • brak szczęk hamulcowych;
  • popękane łoże mocowania półresoru do osi;
  • urwane mocowanie 1 amortyzatora;
  • brak świateł obrysowych bocznych naczepy;

Ponadto, przewóz odbywał się z rażącym naruszeniem przepisów transportowych, tzn. kierowca nie rejestrował swojego czasu pracy, przewoźnik nie posiadał ważnego zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego oraz ważnego świadectwa ATP zezwalającego na przewóz artykułów szybkopsujących się. 

W związku z ujawnionymi powyżej nieprawidłowościami, pojazd został usunięty na parking, a na przedsiębiorcę wyliczono karę pieniężną w kwocie 23000zł. Kierowcę ukarano mandatem karnym w wysokości 2200 zł.  

witd_krakow_ciezarowka_z_serbii_3 witd_krakow_ciezarowka_z_serbii_4 witd_krakow_ciezarowka_z_serbii_2