Z brazylijskich taśm zjechał ostatni Volkswagen T2 – „ogórek” odjechał po 38 latach dominacji na rynku

volkswagen_t2_koniec_produkcji

Gdyby urządzić konkurs na motoryzacje wydarzenie roku, swój głos bez wahania oddałbym na zakończenie produkcji Volkswagena Kombi w brazylijskiej fabryce w São Bernardo do Campo. Dokładnie trzy dni temu z tamtejszych taśm zjechał ostatni egzemplarz Volkswagena T2, produkowanego dotychczas nieprzerwanie od 1975 roku i przez cały ten okres cieszącego się mianem najpopularniejszego pojazdu dostawczego na rynku. Powodem zakończenia produkcji było oczywiście niespełnianie podstawowych norm bezpieczeństwa.

Przestronne wnętrze przy zachowaniu niewielkich rozmiarów zewnętrznych, niskie ceny oraz legendarna niezawodność – przez 38 lat te trzy cechy stanowiły o niesamowitej popularności Volkswagena T2 na południowoamerykańskich drogach. Jest to zresztą popularność, która nie zniknie od tak, oczywiście dzięki licznym egzemplarzom na rynku wtórnym. Te można natomiast znaleźć w najróżniejszych wersjach, gdyż dostawcze Volkswageny wykorzystuje się w Brazylii m.in. jako wozy strażackie, karetki pogotowia ratunkowego, wozy transmisyjne, czy w końcu po prostu samochody rodzinne.

Skoro już żegnamy bardzo pracowitego staruszka, warto poświęcić kilka słów jego historii. Volkswagena Transportera nazywanego na południowoamerykańskim rynku po prostu Kombi, zaczęto wytwarzać w São Bernardo do Campo w 1957 roku. Na początku były to pojazdy typu T1, natomiast od 1975 roku ich miejsce zajął nowocześniejszy T2, który od razu zdominował tamtejszy rynek i do końca produkcji nie oddał pozycji lidera ani na miesiąc.

38 lat wytwarzania modelu T2 poszło oczywiście w parze z mniejszymi i większymi modernizacjami. Najważniejsze z nich dotyczyły napędu pojazdu – od 1975 do Volkswagena Kombi montowano 1.6-litrowy silnik benzynowy typu boxer o mocy 58 KM, w 1981 w ofercie pojawił się diesel, natomiast rok później doszła do tej wersja napędzana etanolem. Największa rewolucja przypadła natomiast na 2005 roku, kiedy z gamy T2 wycofano tradycyjne silniki chłodzone powietrzem, zastępując je konstrukcją chłodzoną cieczą. Poszło to oczywiście w parze z umieszczeniem na przedniej ścianie maszyny sporej chłodnicy.

Volkswagen Kombi "Last Edition"
Volkswagen Kombi „Last Edition”
Volkswagen Kombi "Last Edition"
Volkswagen Kombi „Last Edition”

 

 

 

 

 

 

Odejście „ogórka” Volkswagen planował uczcić jubileuszową serią 600 egzemplarzy „Last Edition” (nie mylić z „Last Christmas”). Zainteresowanie ostatnimi egzemplarzami było jednak tak duże, że ostatnią serię postanowiono ostatecznie rozszerzyć do 1200 egzemplarzy. Nie ma się zresztą czemu dziwić – w jubileuszowym, dwukolorowym malowaniu i z kilkoma efektownymi dodatkami „Last Edition” wyglądało naprawdę wspaniale.

Na koniec jeszcze jedna działająca na wyobraźnię liczba: od 1957 do minionego piątku w São Bernardo do Campo wyprodukowano około 1 560 000 Transporterów.