XPO Logistics oskarżane przez związki zawodowe – sprawa dotyczy podwykonawców

Europejski oddział firmy XPO Logistics, powstały po przejęciu francuskiego Norbert Dentressangle, ma poważny problem ze związkiem zawodowym. Francuskie zrzeszenia pracowników grożą konsekwencjami wobec przewoźnika, gdyż ich zdaniem nie poświęca on większej uwagi działaniom swoich podwykonawców.

Wszystko odwołuje się do specyficznych, francuskich przepisów. Zgodnie z nimi, każde zarejestrowane we Francji przedsiębiorstwo ponosi ogólnoświatową odpowiedzialność za poszanowanie praw pracowników oraz lokalnych społeczeństw. Innymi słowy, centrala XPO Logistics odpowiada także za to, czego dokonują jej zagraniczne oddziały lub podwykonawcy.

I właśnie z tymi podwykonawcami pojawił się teraz problem. Zdaniem całej koalicji francuskich związków zawodowych, XPO Logistics nie przywiązuje większej uwagi do sposoby działania swoich podwykonawców. Pewne ich praktyki mogą zaś stać w sprzeczności z interesami obu wymienionych powyżej grup.

Związkowcy postanowili odpowiedzieć na to w oficjalny sposób, a XPO Logistics ma teraz trzy miesiące, by ustosunkować się do ich zarzutów. Wszystko jest też bym bardziej ciekawe, że to podobno pierwsza tego typu procedura we Francji, którą wytoczono firmie transportowej działającej na rynku międzynarodowym.