XG oraz FH Aero XXL dla tej samej firmy – kabiny będą tematem do porównywania

Holenderska firma SVZ Transport dysponuje już dwiema markami ciężarówek o przedłużonych kabinach sypialnych, pozwalających na podpinanie także pełnowymiarowych naczep. Tamtejsi kierowcy są więc jednymi z pierwszych w całej Europie, którzy mogą sobie porównać dwa różne podejścia do tego tematu.

Dotychczas we flocie SVZ Transport dominowały ciągniki o standardowej długości sypialni. Spośród nowych DAF-ów najczęściej widywano model XF, natomiast Volva pojawiały się w wariantach Globetrotter lub Globetrotter XL. Teraz jednak firma zaczęła wyraźnie stawiać na dłuższe nadwozia, łącząc to z odbiorami dwóch różnych marek. To właśnie do SVZ Transport pojechało pierwsze w Holandii Volvo FH Aero z kabiną typu Globetrotter XXL, wydane pod koniec maja. Wczoraj firma podała natomiast informację o odbiorze 10 nowych DAF-ów XG 480.

FH Aero XXL (fot. BIGtruck.nl)

XG:

Oba te ciągniki mają wydłużone kabiny sypialne, o 25 centymetrów w przypadku FH Aero XXL, a także o 33 centymetry w przypadku XG. Poza tym oba modele mają wydłużone, bardziej aerodynamiczne przody nadwozia, co zgodnie z unijnym rozporządzeniem pozwala im podpinać pełnowymiarowe naczepy, pomimo znacznego przekraczania normatywnej długości zestawu. Pod względem nadwoziowym mowa więc o dwóch bardzo bliskich konkurentach, ale w środku pojawiła się pewna istotna różnica.

Otóż DAF postawił na większą ilość wolnej przestrzeni w kabinie, odsuwając łóżko od deski rozdzielczej, a przy okazji robiąc też wyraźną przerwę między dolnym materacem a fotelami. W efekcie na tunelu silnika pojawiło się mnóstwo miejsca, oba fotele można swobodnie obracać, ale materac ma tylko 80 centymetrów szerokości. Za to Volvo Trucks zdecydowało się na powiększenie miejsca do spania, przeznaczając na to całą dodatkową przestrzeń. W najszerszym miejscu materac powiększył się więc do 106,5 centymetra, ale za to na ilość miejsca na tunelu silnika oraz łatwość poruszania się po wnętrzu pozostały na przeciętnym poziomie.

Wnętrze modelu XG:

Sypialnia FH Aero XXL:

Już wkrótce podobne zestawienie kabin powinno pojawić się także u polskich przewoźników. W końcu DAF-y XG oraz XG+ cieszą się już u nas sporą popularnością, natomiast Volvo FH Aero XXL jest już przygotowywane do pierwszych krajowych odbiorów. Sam bardzo jestem więc ciekawy, jak wiele będzie dyskusji na temat zagospodarowania wnętrza, który układ zdobędzie na dłuższą metę więcej zwolenników, a także czy szwedzki XXL zdoła dorównać popularnością holenderskiemu konkurentowi.

Na koniec przypomnę dwa starsze teksty, poświęcone powiększonym sypialniom u obu omawianych marek. Artykuł z 2022 roku zawiera porównanie krótkiego DAF-a XF oraz długiego DAF-a XG+: Czy sypialnia wydłużona o 30 cm robi różnicę – porównanie z udziałem dwóch DAF-ów. Artykuł z ubiegłego miesiąca zestawia krótkie Volvo FH Aero Globetrotter XL oraz długie Volvo FH Aero Globetrotter XXL: Volvo FH Aero Globetrotter XXL – prezentacja wnętrza i porównanie z krótszą wersją