Wywrotka marki Wielton przygotowana specjalnie z myślą o niemieckim rynku i transporcie asfaltu

termiczna_wywrotka_niemcy_wielton

Niemcy postanowili wprowadzić bardzo interesujące przepisy dotyczące naczep samowyładowczych – od 2015 roku wywrotki wykorzystywane przy transporcie asfaltu na budowy niemieckich dróg federalnych muszą mieć odpowiednią izolację termiczną. Co więcej, od 2016 roku wywrotki te będą musiały mieć także specjalny system mierzenia temperatury ładunku – tak pisałem TYM artykule z listopada, który traktował o nowych wywrotkach marki Meiller. Nie tylko jednak niemieccy producenci postanowili się przygotować na te niemieckie przepisy, gdyż również i polski Wielton przygotował z tej okazji coś nowego. Tym czymś jest nowa naczepa o jakże szalonym oznaczeniu NW3S26SHPKBSL48.

Nowy pojazd to wywrotka typu half-pipe, całkowicie obłożoną materiałem izolacyjnym w postaci włókniny szklanej. Bezpieczna w użytkowaniu włóknina izoluje ściany boczne, podłogę skrzyni oraz klapę i ścianę przednią, a od zewnątrz warstwę izolacji chroni trwała i starannie uszczelniona osłona ze stali kwasoodpornej, której właściwości pozwalają na utrzymanie ciepła. Ponadto skrzynia wyposażona jest w urządzenie i czujniki do pomiaru temperatury asfaltu, a użyte materiały izolujące wykazują długotrwałą odporność na temperaturę do 200°C. Aby zaś umożliwić prace konserwacyjne przy zainstalowanych czujnikach – zewnętrzne wyłożenie muldy jest skręcane.

W takiej samowyładowczej izotermie niezmiernie istotne jest też odpowiednie zadaszenie – od góry skrzynię zabezpiecza elektrycznie sterowany dach przesuwny Marcolin® z silikonową opończą odporną na działanie temperatur do 180°C. Pozwala to zatrzymać wysoką temperaturę wewnątrz muldy, podczas dłuższego transportu. Dodatkowo dach Marcolin® obsługiwany jest z poziomu podłogi, co oznacza, że kierowca nie musi wchodzić po drabinie.