Wywrotka, która ma zastąpić czołg – Actros w Syrii, który otrzymał wieżyczkę z T-62

Wojna w Syrii okazała się prawdziwym poligonem doświadczalnym dla ekstremalnie zmodyfikowanych, cywilnych ciężarówek. Dotychczas można już było oglądać działa zamontowane na pickupie Chevrolet Silverado, czy też na sprowadzonych z Europy Mercedesach Atego. A teraz mamy przykład nieco cięższy, bazujący na trzyosiowej wywrotce.

To stosunkowo świeży Actros MP3, wyprodukowany po 2007 roku i prawdopodobnie też sprowadzony z Europy. Na jego samowyładowczej zabudowie umieszczono działo pochodzące z radzieckiego czołgu T-62. Pojazd został też pomalowany w pustynne barwy, a flaga powiewająca na zabudowie wskazuje na syryjskie oddziały rebeliantów, walczące z siłami rządowymi

Na czas akcji wieżyczka obracana jest tyłem do kierunku jazdy, by kabina nie przeszkadzała w oddawaniu strzałów. Na pokład załoga wchodzi przy użyciu drabiny, a na szczycie całej konstrukcji znajduje się też ciężki karabin maszynowy i wyrzutnię pocisków rakietowych. Jak to wygląda w praktyce, w czasie akcji, możecie zobaczyć na filmie umieszczonym pod tym linkiem. Poniżej zamieszczam zaś kilka zrzutów ekranu.

Czołg, z którego najwyraźniej pochodzi działo:

Zdjęcie przed lakierowaniem:

Ciężarówka w gotowości do działania:

Załoga wchodząca do zabudowy:

Działo widoczne od tyłu: