Wysyp komunikatów ITD mówiących o pijanych kierowcach ciężarówek – rekordzista miał ponad 2 promile

Właśnie skończyłem przeglądać komunikaty opisujące pracę wszystkich Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego. Robię w niemalże każdy dzień roboczy, oczywiście w poszukiwaniu ciekawostek na stronę. Tym samym jeszcze przyzwyczajony do ilości wykroczeń, która jest w tych komunikatach prezentowana. A mimo to dzisiaj poczułem się zaskoczony. Jeśli bowiem weźmiemy pod uwagę komunikaty wydane od czwartkowego wieczoru, w aż pięciu z nich znajdziemy informację o nietrzeźwych kierowcach ciężarówek. Poniżej wklejam fragmenty komunikatów oraz część dołączonych do nich zdjęć:

pijani_kierowcy_24_pazdziernika_5

WITD Poznań:

19 października 2016 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu Oddział Konin, zatrzymali do kontroli pojazd należący do rosyjskiej firmy przewozowej. Uwagę inspektorów zwróciło zachowanie kierowcy, który nie potrafił poprawnie zaparkować pojazdu.

Kontrola stanu trzeźwości kierującego pojazdem wykazała 0,94 mg/l (1,9 promila) alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z ujawnieniem prowadzenia przez kierowcę pojazdu w stanie nietrzeźwości, inspektorzy zawiadomili Policję, której przekazano prowadzenie dalszych czynności. […]

dav

WITD Gorzów Wlkp:

W dniu 19 października 2016 roku ok godziny 11:00 na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Wilkowo (pow. świebodziński) zatrzymano kierowcę, który prowadził 40-tonowy zespół pojazdów w stanie nietrzeźwości. […]

Podczas kontroli kierowcę posiadającego obywatelstwo łotewskie poddano badaniu trzeźwości, w wyniku którego stwierdzono 1,02 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, tj. ponad 2 promile. […]

pijani_kierowcy_24_pazdziernika_2

WITD Gdańsk:

W dniu 21 października 2016 r. w m. Knybawa na drodze krajowej nr 22 inspektorzy z WITD w Gdańsku zatrzymali do kontroli drogowej pojazd członowy należący do bułgarskiego przewoźnika drogowego. Podczas wstępnych czynności przy pobieraniu dokumentów w kabinie kierowy czuć było wyraźną woń alkoholu.

Przeprowadzono badanie trzeźwości, które potwierdziło przepuszczenia. W wydychanym powietrzu kierowcy stwierdzono 0,33 mg/l (0,7 promila) alkoholu. Kierowca obywatel Bułgarii tłumaczył się, iż dnia poprzedniego wieczorem na promie wypił 150 ml alkoholu. Dalsze czynności procesowe będą prowadzone przez policjantów z  Tczewa.

pijani_kierowcy_24_pazdziernika_1

WITD Kielce:

W dniu 20.10.2016r. ponownie w miejscowości Złota Woda, na drodze krajowej nr. 74 patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli pojazd należący do ukraińskiego przedsiębiorstwa, którym wykonywano przewóz drogowy z Ukrainy do Polski pod wpływem alkoholu.

Podczas prowadzenia czynności Inspektor ITD przeprowadził badania kierowcy alkomatem. Wyniki badania alko-sensorem nie pozostawiły wątpliwości – 0,23mg/L. To kolejny kierowca z Ukrainy, który prowadził przewóz na tej trasie pod wpływem alkoholu, stwarzając zagrożenie zarówno dla siebie jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. […]

pijani_kierowcy_24_pazdziernika_4

WITD Katowice:

W dniu 24 października ok. godziny 10:30, podczas pełnienia służby na drodze krajowej nr 81 w Katowicach, inspektorzy transportu drogowego zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy, którym polski kierowca wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy. Kierowca przewoził piwo z Mysłowic do Mikołowa. Inspektorzy w czasie kontroli poczuli woń alkoholu. Zapach ten nie pochodził jednak z ładowni pojazdu – alkohol czuć było od kierowcy. Poddano go więc badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Pomiar wskazał 0,31 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierujący twierdził, iż alkohol spożywał w dniu wczorajszym, gdyż miał zaplanowany dzień wolny od pracy. Jednak niespodziewanie szef wezwał go do pracy i nie chcąc mu odmówić zdecydował się wykonać przewóz drogowy. Ponowne badanie alkotestem wykazało jednak poziom wyższy niż przy pierwszym pomiarze (0,33 mg/l.), co wskazuje, że kierowca pił niedługo przed kontrolą. Nietrzeźwego przekazano funkcjonariuszom z KMP w Katowicach w celu dalszego postępowania.