Wyświetlacz zamiast przełączników w nowym Mercedesie Arocsie – proces zabudowy ma być ułatwiony

W Monachium trwają właśnie targi Bauma 2019, na których wystawiają się dostawcy sprzętu dla branży budowlanej. Nie brakuje tam także ciężarówek, oczywiście w postaci pojazdów mniej lub bardziej terenowych. Mercedes-Benz chwali się zaś rozwiązaniem, które może być określone całkowitą nowością.

Lansowane przez Niemców rozwiązanie nazywa się „Multimedia Cockpit” i jest po prostu deską rozdzielczą bazującą na dwóch wyświetlaczach. Pierwszy z nich znajduje się przed kierowcą, zaś drugi na prawo od niego, w miejscu dotychczas zajmowanym przez radio, sterowanie klimatyzacją i dodatkowe przełączniki.

Gdy w ubiegłym roku zadebiutował nowy Mercedes-Benz Actros, Multimedia Cockpit był jedną z najważniejszych nowości. Teraz zaś to samo prezentuje się w kabinie Arocsa, zwracają przy tym uwagę na dodatkowe, specjalistyczne zalety. Jak bowiem twierdzi producent, Multimedia Cockpit znacznie ułatwi proces zabudowy.

Na pierwszym z wyświetlaczy, tuż obok prędkościomierza i obrotomierza, mogą wyświetlać się specjalistyczne komunikaty. Twórcy zabudów mogą więc zaprogramować takie stwierdzenia, jak na przykład „Usterka przekładni w zabudowie”, „Usterka sprzęgu przyczepowego”, „Za wysoka temperatura oleju w zabudowie”, czy „Konieczność przeglądu zabudowy”.

Drugi wyświetlacz zastępuje przełączniki, a więc tutaj umieścimy “przyciski” dedykowane do obsługi zabudowy. Mercedes-Benz przygotował już w tym celu ponad 130 grafik i osiem lampek kontrolnych, które można zaprogramować i umieścić w ośmiu miejscach na wyświetlaczu. Ponadto pod ten sam wyświetlacz można podłączyć do czterech kamer, a proces programowania przeprowadzi zwykłe ASO, przy pomocy komputera diagnostycznego.

Co jednak ważne, jeśli ktoś ma „uczulenie” na dotykowe wyświetlacze, w opcji może zamówić także klasyczne przyciski. Zostaną one wówczas zamontowane w miejscach znajdujących się pod ekranem.