Wyścigi pickupów z 2,2-litrowymi dieslami, czyli SsangYong Actyon Sports i jego sportowa kariera

ssangyong_actyon_sports_edostawcze

Koreański pickup z 2,2-litrowym dieslem i podwójną kabiną to chyba ostatni pojazd, którego spodziewalibyście się w torowych wyścigach samochodowych. Tymczasem w połowie maja, na brytyjskim torze Snetterton 200, miejsca startowe zajęło właśnie dwanaście pickupów. I co więcej, zgodnie z kalendarzem na ten rok, wszystkie te pojazdy będą spotykały się mniej więcej co miesiąc, aby wyłonić mistrza serii SsangYong Musso Pick-up Racing Challenge.

Ten wymieniony w nazwie SsangYong Musso Pick-up to koreańska półciężarówka średniej wielkości, sprzedawana także w naszym kraju. Na polskim rynku nazywa się ona Actyon Sports, oferuje 155-konny silnik 2.2 oraz manualną lub automatyczną skrzynię o sześciu przełożeniach. Klienci mogą także wybierać między napędem na oś tylną lub obie osie, a do tego dochodzi szczególna konstrukcja tylnego zawieszenia. Podobnie jak w nowym Nissanie NP300 Navara, nie mamy tutaj ciężarowych resorów, lecz konstrukcję drążkową, mającą zapewniać stosunkowo wysoki komfort jazdy i pewne prowadzenie.

Poniższe nagranie pokazuje jeden z wyścigów nowozelandzkich:

Czy taki pojazd nadaje się do użytku na torze? W żadnym wypadku. Nie zmienia to jednak faktu, że SsangYong postanowił promować swojego pickupa właśnie poprzez sport, tworząc specjalną serię wyścigów najpierw w Nowej Zelandii, a teraz także w Wielkiej Brytanii. Biorą w niej udział samochody, których silniki wzmacniane są do pełnych 200 KM, współpracują z sześciobiegowymi skrzyniami manualnymi i przekazują moc wyłącznie na tył. Do tego dochodzi oczywiście odchudzenie nadwozia ze wielu zbędnych elementów, podwozie z amortyzatorami Proflex, klatka bezpieczeństwa oraz wyścigowe felgi z profesjonalnymi oponami marki Avon.

Z uwagi na tylny napęd oraz lekką skrzynię ładunkową, prowadzenie wyścigowych SsangYongów jest pewnym wyzwaniem. Ponadto konfiguracja wszystkich pojazdów musi być identyczna i nie ma tutaj mowy o żadnych niezatwierdzonych modyfikacjach. Oznacza to więc, że zmagania pickupów mogą być całkiem emocjonującą rozrywką, a jednocześnie świetną szkołą dla początkujących zawodników. Trzeba tutaj zresztą zaznaczyć, że udział w serii jest w z założenia stosunkowo niedrogi i przeznaczony właśnie dla amatorów lub osób z niedużym doświadczeniem. Z tego samego powodu niewielki jest też limit wieku uczestników, wynosząc zaledwie 14 lat.

Oto galeria z pierwszego wyścigu w Wielkiej Brytanii:

ssangyong_pickup_wyscigi_wielka_brytania_5 ssangyong_pickup_wyscigi_wielka_brytania_4 ssangyong_pickup_wyscigi_wielka_brytania_3 ssangyong_pickup_wyscigi_wielka_brytania_2 ssangyong_pickup_wyscigi_wielka_brytania_1


Jeszcze dla porównania, ten sam pickup w roboczej konfiguracji:
ssangyong_actyon_sports