Wyprzedzanie ciężarówką na DK8 znowu w kamerze radiowozu – mandat na 2000 zł

W nawiązaniu do tekstów:

Krajowa „ósemka”: czołowe zderzenie ciężarówek po wyprzedzaniu na wzniesieniu

Krajowa „ósemka”: zestaw z Litwy, wyprzedzanie na wzniesieniu, 5000 zł mandatu

W sprawie niedzielnego wypadku na drodze krajowej nr 8 prowadzone jest policyjne dochodzenie. Ma ono oficjalnie stwierdzić jaka była przyczyna zdarzenia. Znana jest już jednak relacja ratowników, którzy rozmawiali z kierowcą uderzonej ciężarówki, poprawnie jadącej swoim pasem. Według poszkodowanego mężczyzny, wszystko wynikało właśnie z niebezpiecznego wyprzedzania. Aż dwa zestawy miały wykonywać ten manewr przed szczytem wzniesienia i skrzyżowaniem, z czego pierwszy zdążył wrócić na swój pas, a drugi doprowadził do czołowego, śmiertelnego wypadku.

Niestety, na krajowej „ósemce” takie sposoby wyprzedzania nie są niczym nowym. Gdy jednak rozniesie się wieść o nowym taryfikatorze, jest bardzo możliwe, że kierowcy – zwłaszcza ci zagraniczni, płacący na miejscu zatrzymania – zmienią swoje zwyczaje. Podlaska policja właśnie bowiem poinformowała o kolejnym wysokim mandacie, wypisanym dla białoruskiego kierowcy za niedozwolone wyprzedzanie.

33-latek został nagrany w miejscowości Rybniki, kilkanaście kilometrów na północ od Białegostoku. Prowadząc Volvo FH z naczepą, mężczyzna rozpoczął wyprzedzanie tuż przed skrzyżowaniem oraz początkiem linii ciągłej. Dodatkowo, już w czasie manewru, minął zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych. Świadkiem całego zajścia był nieoznakowany radiowóz i zgodnie z nowym taryfikatorem, funkcjonariusze wypisali mandat na 2000 złotych.

Nagranie:

Komunikat KWP w Białymstoku:

Kierowca ciężarówki zlekceważył przepisy ruchu drogowego i wyprzedzał innego tira na zakazie i skrzyżowaniu. Nie wiedział jednak, że jego manewr nagrywa kamera nieoznakowanego radiowozu podlaskiej grupy Speed. Do zdarzenia doszło na krajowej „ósemce” w gminie Wasilków. Okazało się, że za kierownicą volvo siedział 33-letni obywatel Białorusi, który został ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 złotych.

Policjanci z podlaskiej grupy Speed codziennie patrolują niebezpieczne odcinki dróg krajowych przebiegających przez województwo podlaskie. Eliminują z nich tych kierowców, którzy lekceważą przepisy ruchu drogowego i stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu. I właśnie w weekend kamera nieoznakowanego radiowozu nagrała brawurową jazdę kierowcy ciężarówki. Zlekceważył on zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych i znak ostrzegający o zbliżającym się skrzyżowaniu. Zakończył ten manewr chwilę przed zakrętem przekraczając linie podwójnie ciągłą. Do tego zdarzenia doszło na krajowej 8 w rejonie miejscowości Rybniki w gminie Wasilków. Chwilę później policjanci zatrzymali samochód do kontroli drogowej. Okazało się, że za jego kierownicą siedział 33-letni obywatel Białorusi, który został ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 złotych.

Po raz kolejny apelujemy o rozsądek na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego!