Wyprzedzanie ciężarówką częściej z zakazem niż bez niego – zmiana w Niemczech

Niemiecki land Hessen (Hesja) przygotował rozszerzoną listę zakazów wyprzedzania dla samochodów ciężarowych. Ma ona wymiar bardzo symboliczny, gdy zakazy zaczną obowiązywać na ponad połowie tamtejszych tras.

Dotychczas w Hesji było 480 kilometrów zakazów wyprzedzania dla ciężarówek, przypadających na łącznie 1000 kilometrów autostrad przechodzących przez ten land. Po zmianie zakazy obejmą zaś 570 kilometrów, a więc wyprzedzanie częściej będzie zakazane, niż oficjalnie dozwolone.

Wyznaczając nowe miejsca z zakazami, wybrano odcinki o szczególnie dużej ilości wypadków, a także fragmenty poprowadzone na zjazdach i wzniesieniach. Wśród nich jest między innymi A4 między Kirchheimer Dreieck oraz Bad Hersfeld, a także A5 między Hattenbacher Dreieck oraz Reiskirchener Dreieck.

Oficjalne obietnice są takie, że zakazy wyprzedzania zmniejszą liczbę korków i uczynią ruch samochodów osobowych płynniejszym i bezpieczniejszym. Choć oczywiście nie wszyscy się z tym zgadzają. Innego zdania są nie tylko liczni kierowcy ciężarówek, ale też osoby bezpośrednio odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach. Szerzej wyjaśniałem to w następującym tekście, na przykładzie komendanta jednej z niemieckich policji autostradowych:  Zakazy wyprzedzania dla ciężarówek nie poprawią bezpieczeństwa, lecz limity dla osobówek jak najbardziej

Poniżej: mapa Hesji