Wyprodukowano milionowy egzemplarz silnika, który pracuje między innymi w Mercedesie Actrosie

Koncern Daimler świętuje wyprodukowanie milionowego silnika z serii Global Powertrain. Jubileuszowa jednostka wyjechała z niemieckiej fabryki w Mannheim, ledwie 11 lat po swoim rynkowym debiucie.

Czym są silniki realizowane w ramach Global Powertrain? Pytanie to odwołuje nas do roku 2007, gdy koncern Daimler postanowił ustandaryzować napęd w swoich najważniejszych ciężarówkach. Europejskie Mercedesy, amerykańskie Freightlinery oraz japońskie Fuso miały więc otrzymać silniki produkowane w tej samej technologii i przy użyciu tych samych elementów konstrukcyjnych.

Jako pierwsi ze standaryzacją ruszyli Amerykanie. Firma Detroit Diesel, od 2000 roku należąca do koncernu Daimler, zaczęła wówczas produkować ustandaryzowane jednostki o sześciu cylindrach. Oczywiście zaczęły one trafiać na pokład ciężarowych Freightlinerów. Następnie, trzy lata później, te same silniki wprowadzono do oferty także w Europie. Wówczas ruszyła ich produkcja w fabryce w Mannheim, ukierunkowana przede wszystkim na Mercedesy.

Dzisiaj natomiast silniki Global Powertrain można spotkać na całym świecie. Są to jednostki o pojemności od 10,7 do 15,6 litra, składające się z sześciu rzędowo ustawionych cylindrów. My znamy jest przede wszystkim z Mercedesów Actrosów, Arocsów oraz Antosów. Mieszkańcy innych kontynentów kojarzą je natomiast z Freightlinerów Cascadia, Western Starów 5700XE, czy Fuso Super Great. Wszystkie te pojazdy możecie zobaczyć poniżej: