Wyposażenie kabiny zrobione pod kierowców – panele, kuchenki, ekspresy i stoliki

Powyżej: stolik z pakietu Maxispace po rozsunięciu

Producenci ciężarówek coraz częściej oferują dodatki poprawiające jakość życia na pauzie. Problem jednak w tym, że polski popyt na takie wyposażenie tak naprawdę dopiero zaczyna się pojawiać. Dlatego też obejrzymy dwa przykłady z krajowego rynku, dostarczone w ostatnich dniach przez dealerów marki Renault Trucks.

Jako pierwsze pojawia się Renault T520 Evolution dla firmy Nina Transport, które zamówiono z bardzo rzadko spotykanym pakietem Maxispace. To rozwiązanie wprowadzone na polski rynek już jakieś osiem lat temu, choć dotychczas dostarczone w dosłownie kilku egzemplarzach. A trzeba przyznać, że pakiet Maxispace znacząco zwiększa komfort spożywania posiłków, czy po prostu spędzania wolnego czasu.

Gama T Evo dla Nina Transport:

Prawy fotel jest tutaj obracany, a nad łóżkiem rozkłada się szeroki stolik, z blatem wysuwanym aż do deski rozdzielczej. Stolik ma też specjalnie zagospodarowane wnętrze, w którym kryją się fabryczne sztućce oraz talerze (zdjęcie nad tekstem). Poza tym jest to wersja stworzona z myślą o pojedynczym użytku, a więc w górnej partii kabiny, zamiast łóżka, przewidziano dodatkowe schowki.

Poza pakietem Maxispace, omawiany samochód otrzymał też pełne ospojlerowanie, reflektory LED, przednie zawieszenie pneumatyczne oraz aluminiowe koła marki Alcoa. Jest również tempomat przewidujący topografię terenu, będący częścią większego pakietu Eco.

Gama T Evo dla Anda Trans:

Drugi przykład to aż trzy ciągniki siodłowe Renault T520 Evolution, które pojechały do firmy Anda Trans. Tutaj nie znajdziemy już pakietu Maxispace, ale za to nie brakuje indywidualnie skompletowanych dodatków. Na pokładzie znajdziemy między innymi telewizory, kuchenki mikrofalowe oraz ekspresy do kawy. O odpowiedni zapas prądu na postoju będą troszczyły się panele fotowoltaiczne, umieszczone na dachowych spojlerach, a do tego dojdą dachowe klimatyzatory postojowe marki Eberspracher. Te ostatnie są o tyle istotne, że Renault Trucks nadal nie oferuje zintegrowanych klimatyzatorów postojowych pod kabiną.

Podobnie jak w pierwszym przypadku, również i tutaj nie zabrakło bogatego wyposażenia innego typu. Wskazać można między innymi skórzane fotele, oświetlenie dodatkowe na dachu, trąby pneumatyczne czy aerodynamiczne nakładki na narożnikach nadwozia.

MAN Individual:

SoloStar Concept:

Mikrofalówka w Globetrotterze bez XL-a:

DAF z obracanym lewym fotelem:

Na koniec podkreślę, że kabiny z tego typu udogodnieniami można znaleźć także u części konkurentów. Na przykład u MAN-a można wybrać wysuwany kącik kuchenny, dostępny w katalogu o nazwie Individual. Inny przykład to pakiet SoloStar Concept z Mercedesa, który przewiduje narożnikowy fotel oraz rozkładany stolik, zamontowane pod składanym łóżkiem dolnym. Dedykowaną mikrofalówkę znajdziemy nawet dla Volva FH z niewielkim dachem Globetrotter, a DAF oferuje od niedawna aż dwa obracane fotele, idealnie pasujące do stolika w desce rozdzielczej.