Wyniki Grupy Wielton z trzech kwartałów – wielkie spadki sprzedaży, zysku i marży

Od kilku miesięcy mówi się o finansowych problemach, których doświadcza Grupa Wielton. Dzisiaj głos w tej sprawie zabrało natomiast samo przedsiębiorstwo, prezentując swoje wyniki z trzech kwartałów bieżącego roku.

Jak czytamy w raporcie, minione dziewięć miesięcy przyniosło całej Grupie Wielton 1,579 miliarda złotych przychodu. Jest to wynik o ponad 35 procent niższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zysk całej grupy, podany w ujęciu typu EBITDA, wyniósł 10,7 miliona złotych, będąc nawet kilkukrotnie niższym niż przed rokiem. Wówczas, również w trzech kwartałach, zysk EBITDA wyniósł bowiem 181,5 miliona złotych.

Co złożyło się na tak rażące pogorszenie sytuacji? Pierwsza sprawa to blisko 30-procentowy spadek sprzedaży, z 15 684 pojazdów w trzech kwartałach roku bieżącego do 10 997 sztuk w trzech kwartałach roku bieżącego. Do tego dołożyło się drastyczne obniżenie marży z działalności, w ubiegłym roku wynosząc 7,4 procenta, a w roku bieżącym zaledwie 0,7 procenta (również w ujęciu EBITDA, czyli z kosztami nieobejmującymi amortyzacji środków trwałych).

Powyższe spadki tłumaczy się ogólnym kryzysem, który zapanował w branży transportowej. W Polsce oraz w Wielkiej Brytanii doprowadził on do ponad 30-procentowego spadku zapotrzebowania na nowe naczepy. We Francji jest tylko minimalnie lepiej, ze spadkiem na poziomie około 17 procent. Dlatego obecnie jako główny firmowy priorytet wymienia się dotarcie do nowych zamówień, by utrzymać obłożenie w fabrykach na sensowym poziomie.

Jak natomiast Grupa Wielton zamierza poradzić sobie z tak trudną sytuacją? Z nadzieją mówi się o kilkuset nowych zamówieniach, które zostały zebrane przez marki Wielton (Polska) oraz Langendorf (Niemcy) na wrześniowych targach w Hanowerze. Poza tym firma mówi o ogólnych „działaniach optymalizacyjnych”, przygotowanych premierach nowych modeli, a także rozszerzaniu wymiany produktów między markami. Stąd trzy nowe modele podkontenerowe w ofercie polskiej marki Wielton, wywodzące się z hiszpańskiej marki Guillen, a także trzy nowe naczepy kurtynowe do miasta, przeniesione do Wieltonu z francuskiego Fruehauf.

Dla wyjaśnienia: na Grupę Wielton składają się obecnie marki Wielton (Polska), Viberti (Włochy), Cardi (Włochy), Fruehauf (Francja), Lawrence David (Wielka Brytania), Langendorf (Niemcy) oraz Guillen (Hiszpania). Wszystkie przedsiębiorstwa zagraniczne zostały przejęte w okresie 2015-2021.