Wyniki akcji Truck&Bus: kontrole ciężarówek od Polski, poprzez Luksemburg, aż po Sycylię

Miniony tydzień miał stać pod znakiem akcji Truck&Bus, czyli wielkiej, ogólnoeuropejskiej kontroli samochodów ciężarowych, dostawczych i autobusów. Dzisiaj można już przeczytać o pierwszych jej wynikach, pochodzących z najróżniejszych krajów.

Pierwszy przykład pochodzi z Polski, od policji z Częstochowy. Tam działania z serii Truck&Bus wyznaczono na piątek i trwały one aż kilkanaście godzin. W tym czasie sprawdzono łącznie 310 pojazdów, w tym 259 ciężarówek oraz 14 autobusów. Wyniki mówiły zaś o 90 mandatach karnych oraz 9 pouczeniach. Wśród nich znalazło się między innymi 16 ciężarówek przekraczających dozwoloną prędkość, 10 pojazdów w niewłaściwym stanie technicznym, 3 przekroczone normy czasu pracy, 3 niewłaściwie zabezpieczone ładunki oraz jedno naruszenie w zakresie legalności tachografu.

Dalej przechodzimy do podsumowania z Luksemburga, gdzie działało łącznie siedem punktów kontrolnych – dwa na autostradach A6 i A7, a także trzy na drogach krajowych. Luksemburskie kontrole ewidentnie były znacznie bardziej czasochłonne od tych z Częstochowy, obejmując tylko 68 ciężarówek. Za to ilość wykroczeń okazała się nadspodziewanie duża. Było ich łącznie 72, w tym 62 dotyczące czasu pracy, 8 z zakresu stanu technicznego lub mas pojazdu, a także 2 dotyczące zabezpieczenia ładunków.

A na koniec mamy podsumowanie nieco bardziej egzotyczne, bo pochodzące aż z południowo-wschodniej Sycylii. Tam, w okolicach miasta Siracusa, również odbyła się akcja Truck&Bus. Objęła ona 75 ciężarówek oraz 12 autobusów, a ukaranych zostało 35 kierowców. Wśród wystawionych im mandatów było 7 kar za przekroczoną prędkość, 6 za nieprawidłowości w dokumentach, 5 dotyczących uchybień w transporcie materiałów niebezpiecznych i tylko 3 za przekroczenie norm czasu pracy.

Oczywiście podsumowań tego typu będzie można znaleźć znacznie więcej. Akcja Truck&Bus prowadzona jest bowiem w niemal całej Unii Europejskiej, za skromnym wyjątkiem Grecji oraz Słowacji. Za to obejmuje ona także kraje pozaunijne, mianowicie Szwajcarię, Serbię oraz Turcję. Na ten rok zaplanowano łącznie cztery takie działania, a opisywane było pierwszym z nich.