Wymiana naczep w trzy minuty, czyli japoński model transportu drogowego

Znalazłem dzisiaj w na YouTube japoński filmik nakręcony przez jakiegoś miłośnika ciężarówek. Przedstawia on iście ekspresową wymianę naczep przez ciągnik siodłowy Fuso Super Great (de facto jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych ciężkich samochodów ciężarowych w Japonii). Całe nagranie trwa zaledwie 3 minuty i przedstawia całą operację od momentu przyjazdu ciężarówki, aż po odjazd z kolejną naczepą. Co prawda wydaje mi się, że tempo filmu zostało nieco przyśpieszone i tak naprawdę cała operacja mogła trwać około 4 minut, lecz to nadal bardzo dobre tempo.

Wszystko zaczyna się od zajechania rozpędzonej ciężarówki przed teren firmy, pod prąd, żeby było szybciej. Później grupa ludzi zaczyna biegać, blokować ruch, a kierowca jedną ręką wprowadza auto na teren firmy. Kolejni biegający ludzie odpinają naczepę, ktoś blokuje drogę, ktoś podaje dokumenty, ciężarówka podjeżdża pod kolejny kontener, przypina go, pompuje powietrze i w sekundę jej nie ma.

My w Europie mamy za to historie pt. „stoję weekend w Pcimiu Dolnym, bo nie zdążyli mnie rozładować” lub „już cztery godziny czekam na wolną rampę”. A później się wszyscy dziwią, że w Japonii mają tak doskonale rozwiniętą gospodarkę i technikę…