Wyłącznik tachografu z naprawdę sporym pilotem – nietypowe wyposażenie litewskiej ciężarówki

Słysząc określenie „wyłącznik tachografu na pilota”, każdy spodziewałby się pilota podobnego jak w autoalarmie, malutkiego, z jednym lub dwoma przyciskami. Tymczasem przy poniższym tekście zobaczyć wyłącznik z pełnowymiarowym pilotem, którego nie powstydziłby się niejeden radioodtwarzacz. Zobaczcie sami, oto komunikat WITD w Gorzowie Wielkopolski, a także dołączone do niego zdjęcia:

Inspektor ITD ujawnił kolejny przypadek niedozwolonej modyfikacji instalacji tachografu. Tym razem kierowca nielegalne urządzenie mógł obsługiwać za pomocą pilota. Kierowcę ukarano mandatem karnym, a wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne.

W środę, 13 grudnia 2017 r., na autostradzie A2, inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wlkp. zatrzymał do kontroli ciężarówkę, którą przewoźnik litewski wykonywał przewóz artykułów dekoracyjnych z Polski do Holandii.

Podczas analizy zapisów tachografu inspektor nabrał podejrzeń, że kierowca ingerował w pracę tachografu, wskutek czego podczas prowadzenia pojazdu tachograf rejestrował odpoczynek kierowcy oraz postój pojazdu, powodując tym samym zafałszowanie stanu faktycznego i ewidencji czasu pracy kierowcy.

W związku z tym pojazd skierowano do specjalistycznego serwisu, gdzie poddano go szczegółowym oględzinom. Stwierdzono tam, że do instalacji tachografu zostało podłączone dodatkowe urządzenie elektroniczne, które zakłócało prawidłową pracę tachografu. Jednocześnie nadajnik impulsów zamontowany w skrzyni biegów został zmanipulowany poprzez wlutowanie dodatkowego układu elektronicznego, dzięki któremu kierowca – za pomocą pilota – mógł nim sterować.

W związku ze stwierdzonym naruszeniem, kierowcę ukarano mandatem karnym w wysokości 2 000 zł, a wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 6 000 zł.

wylacznik_z_duzym_pilotem_3 wylacznik_z_duzym_pilotem_2 wylacznik_z_duzym_pilotem_1