Wyjątkowa zabudowa do przewozu śmigieł wiatraków – dzięki niej nie trzeba nawet demontować znaków

Przy transporcie elementów turbin wiatrowych każde rondo, a nawet każdy znak drogowy, potrafi być poważną przeszkodą. Dlatego też warto zapoznać się z wynalazkiem opatentowanym przez duńską firmę Vamdrup Specialtransport ApS, już od kilku lat stosowanym właśnie przy transporcie śmigieł.

Na powyższym filmie widzicie ciężarówkę Vamdrup Specialtransport w trasie przewozu gigantycznej łopaty wirnika. Ma ona aż 73,5 metra długości, a jednocześnie transport przejeżdża przez rondo bez większego problemu, nawet bez demontowania niższych znaków drogowych. Jak to możliwe? Kluczem do sukcesu jest uniesienie łopaty wirnika na odpowiednią wysokość, korzystając z opatentowanego systemu podnoszenia. Pozwala on tymczasowo ustawić ładunek ponad dwa metry nad ziemią, aby w ten sposób, z minimalną prędkością, pokonać szczególnie trudne miejsca. A ponadto tylny wózek jest tutaj zdalnie sterowany, co pozwala dobrać idealny tor ruchu.

Zła wiadomość dla zainteresowanych firm jest taka, że opisywany wynalazek zgłoszono do zastrzeżenia 12 lat temu, natomiast ważność tego patentu utrzymuje się przez dwie pełne dekady.