rekrutuj 40ton665
Opublikowane 30 Czerwiec, 2016

Wygląda na to, że kierowców z Ukrainy przybywa w Polsce ponad 2 razy szybciej niż przed rokiem

ukrainska_flaga_samochodŚwiadectwo kierowcy to dokument, bez którego zatrudnienie w Polsce kierowcy pochodzącego spoza Unii Europejskiej nie jest możliwe. A że kierowców z Ukrainy przybywa na naszych drogach w bardzo szybkim tempie, zdobycie takiego świadectwa coraz częściej okazuje się problematyczne, z uwagi na długi okres oczekiwania. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce już dwukrotnie interweniowało w tej sprawie, zaś w miniony poniedziałek przedstawiciele ITD odpowiedzieli przewoźnikom na ostatnią interwencje, zwracając przy okazji uwagę na ciekawy fakt.

Jak wynika z pisma, średni czas oczekiwania na świadectwo kierowcy wynosi obecnie 8 dni roboczych, czyli 12 dni kalendarzowych. Faktycznie nie jest to czas krótki, lecz trudno się niemu dziwić, jeśli spojrzymy na trzy cyfry. Po pierwsze, w całym 2015 roku wydano niecałe 21 tys. świadectw, z czego 6,5 tys. przypadło na pierwsze pięć miesięcy roku. Tymczasem w ciągu samych tylko pierwszych pięciu miesięcy roku 2016 trzeba było przygotować aż 14,2 tys. takich dokumentów! Mówiąc więc krótko, tempo zatrudniania kierowców spoza Unii Europejskiej wzrosło w skali rok do roku ponad dwukrotnie, przyjmując naprawdę pokaźną skalę, stając się czymś po prostu powszechnym.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 16 komentarzy

 1. Damian_NO napisał(a):

  Niech pracują, wolno im, ale polscy Janusze Byznesu traktują ich jak niewolników. Kiedyś wymieniłem się z Ukraińcem butlami, bo łajzy z Łodzi(czerwone MANy) wysłali gościa na 3 miesiące i gaz się skończył. Ja mam kuchenkę i awaryjną butlę oddałem. Tak, mógł się nie zgodzić, ale pieniądze nie lecą z nieba, a jak jest na Ukrainie każdy wie.

  Druga sytuacja. Parking pod Rennes. Na parkingu Polacy, Litwini i Rumuni. Plus Ukrainiec w polskim aucie. Jeden z Polaków(max 25lat) najeżdża na Ukrainca, że w polskim aucie itd. Najlepsze, że przyjechał na niemieckich blachach.

  Także jak już jedziecie po Ukraińcach to wymieńcie choć jeden kraj Europy Zachodniej, gdzie nie ma Polaków w transporcie.

 2. rys-mys napisał(a):

  No a teraz nasi rodzimi kierowcy będą sobie szukali miejsca pracy gdzie indziej. Najlepiej na wymianę na Ukrainie.
  A tak na poważnie – co tu jest grane?? Za mało obywateli Polski wyemigrowało za granicę?
  Co to będzie jak po wypłatach 500+ nastanie wyż demograficzny to pewnie ich rodzice od razu szeregiem do wapna się udadzą by zrobić miejsce swym rodzinnym następcom , ale się może zonk okazać – nie ma już wolnych miejsc pracy – zajęli je Ukraińcy!!!

  • kris napisał(a):

   Samo 500+ nie podniesie przyrostu Polaków. I tak do 2050 r. zostanie nas 16 mln, i to głównie nie zdolnych do rozrodu starców.

 3. miszcz napisał(a):

  I bardzo dobrze – kierowcy nie gorsi niz w Polsce, ale podejscie do pracy wielokrotnie lepsze – widac, ze szanuja to co maja. Przyda sie konkurencja na polskim rynku, bo niestety coraz gorszy element jezdzi, a wymagania i ego coraz wieksze.

  • est1969 napisał(a):

   widać ,ze miszcz to nie kierowca…a kolejny “Polski Potentat” który zatrudnia kierowców za najniższą krajową plus diety byleby nie zapłacić podatków… no i chłop nie wyżyje z chorobowego tomu się w domu odechce siedzieć.

 4. Piotr napisał(a):

  A wie ktoś jak na UA wydawane jest prawo jazdy? Sami Ukraińcy mi się chwalili.Koszt 300$ i masz.

 5. zzx napisał(a):

  zaraz nie będzie z kim pogadać już teraz jest sporo kierowców obcojęzycznych

 6. stalk napisał(a):

  Chcą to jeżdżą mają do tego prawo. Zarobki w Polsce są jakie są, to też młodym nie chce się inwestować horendalnych pieniędzy na uprawnienia. Jeszcze gdyby warunki pracy były w standardzie uczciwe, a tak nie jest, najpierw lekko 10 tysięcy inwestycji a później kilka lat walki o uczciwe warunki pracy. Mamy to co chcieliśmy w kwestii zastępowania polskich kierowców kierowcami ze wschodu, i obstawiam że z roku na rok będzie się to tylko pogłębiać.

 7. 13*60 napisał(a):

  stalk – a jakie to te horrendalne koszty uzyskania kwalifikacji ?
  Równowartość zaledwie 2-ch pensji ? To dużo ???
  Może przytocz przykłady – ile “pensji” kosztują inne studia równie ważne jak te szoferskie ?

  • Tomek napisał(a):

   Dwóch pensji kierowcy… Tylko skąd 10 tysięcy ma wziąć młody człowiek, który pracuje za 1800 brutto miesięcznie?

  • Tomek napisał(a):

   13*60 mam pytanko. Czy jeżdżący u Ciebie Ukraińcy robią przerzuty na zachodzie? Pytam z ciekawości bo ostatnio słyszałem, że to nielegalne. Oni mają pozwolenie na pracę w Polsce i podobno mogą jeździć tylko u nas, ewentualnie np do Francji i z powrotem?

   • oplkjuklo napisał(a):

    dla jednego 8 tysięcy to dużo dla innego to tyle co nic. szczerze powiem, jeżdżąc po warszawce czy innych dużych miastach widzę te fury, te bogactwa, chodząc po galeriach widzę za jakie pieniądze ludzie kupują, chodząc po starówkach widzę, jak ludzie wywalaja kupę pieniędzy na ogródki piwne, gdzie piwo kosztuje 3 razy tyle co w sklepie, gdzie jedzą śniadanie za pieniądze za które biedny człowiek wyżywi się przez pół miesiąca :/
    po prostu są ludzie bardzo bogaci, bogaci i biedni. dla bogatego 8 tysięcy to będzie miesiąc pracy, dla bardzo bogatego to wydatek tyle co by na weekendowy wypad rozdał, dla biednego to suma niewyobrażalna o której nie ma szans nawet marzyć bo to boli. :/ niestety polska stała się krajem o ogromnym zróżnicowaniu klasowym. jednych stać jedynie na przeżycie za grosze, miskę ryżu (gdzie chińczycy juz obecnie żyją na wyższym poziomie), innych z kolei stać na wywalanie pieniędzy ot tak sobie w przysłowiowe “błoto”. i możesz jeden z drugim mówić: “zmień pracę”, “skończ studia”, zmień życie, itp. głupoty ale fakt jest faktem że taka radykalna zmiana na lepsze jest raczej mało realna.

 8. Jarek napisał(a):

  13*60 ha ha równowartość 2 pensji? a dodaj czas w którym zrobisz prawko c/e plus kwalifikacje. to prawie rok czasu. a robić gdzieś trzeba. Potem jeszcze zdobyć doświadczenie. a zarobki w Polsce sam wiesz. Szkoda gadać. Ja rozumiem kolegów z ukrainy, tam bieda, każdy chce żyć. A ilu z nas robi u niemca? Chetnie bym robił w polsce, ale nie na tych złodziejskich warunkach. temat rzeka….

 9. pracownik napisał(a):

  Uwaga bo teraz nastąpiła zmiana przepisów i przystopuje trochę napływ pracowników ze wschodu dlatego, że jest znacznie więcej papirologi.

Odpowiedz